A művészi kivitelezésű üvegtárgyakban van valami megkapó. Rájuk nézve egyből érezhetjük, hogy többek, mint pusztán dekorációs célra készített objektumok, annak ellenére, hogy szemet gyönyörködtetők, és sokan szívesen látnánk az otthonunkban őket. A formák, színek, rétegek játéka komoly szakmai tudást, mesterségbeli jártasságot és gyakran hosszú-hosszú munkaórákat, kísérletezéseket és anyagi áldozatokat rejt.
Hazánkban számos kivételesen tehetséges üvegművész él és dolgozik, sokan közülük nemzetközi szinten is ismertek, sőt, nem ritkán keresettebbek külföldön, mint itthon. Legtöbbjük saját műhelyben alkot, újabb és újabb módszerek és formák után kutatva, amelyekkel a legjobban ki tudják fejezni magukat. Mára a praktikus funkció az üvegművészetben háttérbe szorult, és átadta helyét a művészi önkifejezésnek. Az üvegművészet ma egyértelműen a képzőművészet szerves részét képezi.
Az alábbiakban olyan kortárs magyar üvegművészeket mutatunk be – a teljesség igénye nélkül-, akiket bizony nem érdemes szem elől téveszteni.
Borkovics Péter
1995-ben végzett az Iparművészeti Főiskolán, mesterei többek között Bohus Zoltán, Gaál Endre és Vida György. Ars poeticája szerint érdeklődését az üveg folyadék mívolta keltette fel, valamint az, hogy mennyi technikai tudás, trükk kell ahhoz, hogy egy tárgy végül elkészüljön. Korai alkotásai organikus formájúak vagy áttörtek, újabb munkáira az a jellemző, hogy geometrikusak, a külső, sima felület mögött, belül mozgalmasak. Genezis című alkotása a teremtésről szól, a sötétség és a világosság, a föld és a víz elkülönüléséről, a belső forgás pedig az időt jelképezi.
Borkovics Péter: Genezis, 2016
Ábel Tamás
2015-ben végzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. Alkotásait Verőcén és Kínában is őrzik. A várost járva, az embereket megfigyelve próbál megragadni pozitív pillanatokat, amelyeket az üveggel ki tud fejezni. Tárgyait többnyire egyszerű, geometrikus formák jellemzik, valamint precíz kialakítás.
Ábel Tamás: Tolerance Field, 2016-2017
Varga Dóra
Keramikusnak készült, de végül elvarázsolta az üveg. 2011-ben végzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, jelenleg Pécsett doktori iskolát végez. Saját bevallása szerint nem szereti, ha az általa alkotott üveg teljesen átlátszó. Olvasztással új minőséget ad neki. Inspirációt jelent számára a modern építészet, a zene vagy az aktuális film hangulata is.
Sipos Balázs
A középiskolát még kerámia szakon végezte, a Magyar Iparművészeti Egyetemen üveg szakon folytatta tanulmányait. 2003-tól az Ajka Kristály tervezőjeként is dolgozik. Közel állnak hozzá a figurális tárgyak, gyakran készít színes színes pâte de verre szobrokat is. Saját bevallása szerint nem a kísérletezés jellemző rá, hanem az, hogy előbb alaposan végiggondolja a koncepciót, majd amikor a fejében összeállt már a kép, akkor áll neki a megvalósításnak.
Lukácsi László
A Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola üveg szakán érettségizett, 1985-ben az akkori Iparművészeti Főiskolán szilikáttervezőként diplomázott. Míg pályafutása elején leginkább meleg üveg technikával foglalkozott, addig mára már a hideg üveg technika használata jellemző a munkáira. Síküvegből és tükörből ragasztja a tárgyait, végső formájukat pedig csiszolással alakítja ki. 2010-ben az International Exhibition of Glass kiállításon Arany díjat nyert.
Lukácsi László: Nagy legyező, 2010 (Arany-díjas)
Kóródi Zsuzsanna
2010-ben végzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen üvegtervezőként. Diplomamunkája nagy sikert aratott, olyannyira, hogy felkeresték a Zeneakadémia Wesselényi utcai épületének felújításával kapcsolatban is, hogy vegyen részt a nagy homlokzati üvegfal kialakításában. Művei közeli kapcsolatban állnak az op-art, valamint a kinetikus művészet hagyományaival. Felületük a szemünk számára folyamatos mozgásban van.
Kóródi Zsuzsanna: Power Field, 2017
Bohus Zoltán
A Nemzet Művésze, Kossuth-díjas magyar szobrászművész, üvegtervező és tanár. A 80-as évek első felétől kezdve csak üvegművészettel foglalkozik, kulcsfontosságú szerepe van a hazai üvegművészet alakulásában. Munkáiban az üveg áttetszőségét emeli ki, hidegen megmunkált, ragasztott és csiszolt üvegtárgyakat készít.
Bohus Zoltán: Látomás a Szent Grálról, 2001
A fentebb bemutatott hét művész munkái is megtekinthetők november 12-éig a Magyar Üvegművészeti Társaság által rendezett HuGlass kiállításon a Szent István Bazilikában. Minden alkotótól két munka került kiállításra, így a látogatók körülbelül 100 tárgyat csodálhatnak meg élőben.
Szerző: Járfás Eszter, műtárgy.com
Mentés
Mentés
Mentés
Mentés
Mentés