Párizs vezető múzeuma évek óta küzd a hatalmas látogatószámának problémájával, amely az év végéré tarthatatlanná vált.

2022-ben a Louvre 7,8 millió látogatót fogadott – 19%-kal kevesebbet, mint 2019-ben, azonban 170%-kal többet, mint 2021-ben, amikor a francia múzeumok a COVID-19 járvány miatt közel öt hónapig zárva voltak.

A Louvre igazgatója, Laurence des Cars döntése alapján az intézmény napi látogatóinak számát 30 ezerre korlátozzák. A járvány előtt a múzeum a legzsúfoltabb napjain 45 000 embert is fogadott.

 

data-editorial=1
A Mosa Lisa és az előtte tolongó tömeg. Forrás: Eric Feferberg/AFP

 

Des Cars nyilatkozatában azt mondta, hogy azért döntött a változtatás mellett, „hogy a múzeum kellemes élményt nyújtson, különösen az első alkalommal a Louvre-ba látogatók számára, akik a belépők 60%-át teszik ki”. Az olyan világhírű és elképesztő népszerűségnek örvendő műalkotások termeiben – úgymint például abban a teremben, ahol a Mona Lisa tekinthető meg – egyszerűen kibírhatatlan vált, hogy nemhogy körbejárni, de megközelíteni is nagyon nehezen lehet a műalkotást az előtte tolongó tömeg miatt. Az elmérgesedő helyzetet mi sem igazolja jobban, mint hogy az elmúlt években a Louvre alkalmazottai sztrájkba léptek, arra hivatkozva, hogy a rekordszámú tömegekkel „soha nem látott mértékben romlottak a körülmények”.

Bár elődje, Jean-Luc Martinez jelentős változtatásokat hajtott végre a látogatási körülmények javítása érdekében, Des Cars szerint ő az első múzeumigazgató, aki tudatosan döntött a látogatók számának korlátozása mellett, figyelembe véve nemcsak a közönség, hanem a személyzet igényeit is. Mivel ebben a hónapban megkezdődik a galéria kétéves felújítása, a Louvre nem tervez nagyszabású kiállításokat, még akkor sem, ha Párizsban a 2024. nyári olimpiai játékok idején mintegy tízmillió látogatóval számol az intézmény.

 

data-editorial=1
A Louvre bejárata előtt kígyózó sor. Forrás: AFP/Getty

 

Normális esetben a Louvre 200 millió eurós éves költségvetésének csaknem egyharmadát a jegyértékesítés teszi ki, felét pedig az állam támogatja. Anélkül, hogy részletezte volna a látogatottság csökkenésének pénzügyi hatását, a múzeum szóvivője a The Art Newspaper című lapnak azt mondta, hogy „a múzeum megfelelt az elvárásoknak”. Des Cars közleménye szerint „az állami támogatás 84 millió euróról 93 millió euróra emelkedik, de ez arra hivatott, hogy a múzeumot segítse a növekvő energiaköltségek kezelésében, amelyek 10 millió eurót tesznek ki”. Hozzátette, hogy a kormány 2020 óta 120 millió euró rendkívüli segítséget nyújtott a Louvre-nak.

A Louvre látogatószámának korlátozása nem tekinthető rossz jelnek, épp ellenkezőleg, sokkal inkább azt akarja sugallni, hogy a múzeumoknak és művészeti intézményeknek nemcsak arra korlátozódik a felelősségük, hogy kiemelkedő minőségű műalkotásoknak biztosítsanak otthont, hanem feladatukként határozzák meg azt is, hogy a művészetet minél élvezhetőbb formában tárják a közönség elé. Ezzel az erőfeszítéssel tudják elérni, hogy a művészet iránt kevésbé érdeklődőket se rettentsék el a hatalmas sorok és a lassú, körülményes belépés.

Szerző: műtárgy.com

Forrás: The Art Newspaper

Címlapkép: A Mosa Lisa és az előtte tolongó tömeg. Címlapkép forrása: műtárgy.com

Kapcsolódó cikkek

Egyéb

Súlyos gondokkal küzd a párizsi Louvre – Külön termet kap a Mona Lisa

A közgyűjteményeket általában sehol nem veti fel a pénz, ám az a most nyilvánosságra került,

Elolvasom

Egyéb

Február 6-9. között, 40 galéria részvételével rendezik meg az Art and Antique művészeti vásárt

Idén február 6. és 9. között rendezik meg Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vásárát.

Elolvasom

Egyéb

Kihirdették a HAB Díj nyerteseit

Idén is ünnepélyes díjátadó keretében hirdették ki a HAB Díj nyerteseit a Hungarian Art &

Elolvasom

Egyéb

Ezek voltak 2024 legmeghatározóbb pillanatai és trendjei a nemzetközi művészeti színtéren

Bár a tavalyi év nem bizonyult könnyűnek a nemzetközi műtárgypiacon, számos eseménydús fordulatnak és népszerű

Elolvasom