A nagyközönség előtt június 29-én nyitotta meg kapuit a madridi Royal Collections Gallery (Galería de las Colecciones Reales). A múzeum létrehozásának ötlete még 1930-ban fogalmazódott meg, ekkor a spanyol polgárháború hiúsította meg a kezdeményezést. Az építkezéssel kapcsolatos tényleges munkálatok 25 éve, 1998-ban indultak el. Az újonnan elkészült intézményre az elmúlt évtizedek legambiciózusabb múzeumi projektjeként tekintenek Spanyolországban. Kialakítása körülbelül 172 millió euróba került. A királyi gyűjtemény számos kimagasló remekművet tartalmaz, többek között Velázquez, Caravaggio, Tiziano, El Greco, Tintoretto és Goya meghatározó alkotásait.

width=400

A Royal Collections Gallery
Forrás: Patrimonio Nacional

A Royal Collections Gallery a spanyol korona legfigyelemreméltóbb kincseit egyesíti egy fedél alatt. Reprezentatív válogatást mutat be abból a kb. 170 000 műalkotásból  – festmények, szoborok, fegyverek, falikárpitok, díszítőművészeti  tárgyak stb.  –  amelyek eddig egymástól elkülönülve az ország királyi rezidenciáin, illetve a Patrimonio Nacional (nemzeti örökségvédelmi szervezet, amely a spanyol uralkodó család által rezidenciákként és állami ünnepségekre használt épületeket egyaránt felügyeli) által kezelt létesítményekben voltak láthatóak. A múzeum nyitókiállítása összesen 650 alkotást tartalmaz, melyek egyharmad részét évente cserélni kívánják majd.

A kollekció történetének hű tükrözése érdekében a múzeum három szinten, kronologikusan mutatja be többek között a Spanyol Birodalom és uralkodó családjainak meghatározó emlékeit: a Habsburg- és a Bourbon-dinasztiák gyűjteményeire fókuszáló termekre oszlik. Időszaki tárlatán jelenleg különböző korszakok jellegzetes járműi vehetőek szemügyre, például hintók és hordszékek.

width=400

A kiállítás belső terének részlete
Forrás: Urbanity

A kiállított alkotások közül van, amelyik hosszú idő után, avagy először válik láthatóvá szélesebb közönség számára. Ide sorolhatjuk Diego Velazquez Fehér ló (1634-38) című festményét, amely egy utas nélküli, ágaskodó fehér lovat ábrázol és Caravaggio Salome Keresztelő János fejével (1607) című alkotását, ami egyike annak a négy művének, amelyet az olasz barokk mester Spanyolországban készített.

width=400

Caravaggio: Salome Keresztelő János fejével (1607)
Forrás: Artnet / Patrimonio Nacional

Bemutatásra kerül továbbá a Luisa Roldan által 1692-ben készített, az Ördögölő Szent Mihályt ábrázoló, újonnan felújított, festett fából készült szobra is (Szent Mihály arkangyal legyőzi az ördögöt c. alkotás). Érdekesség, hogy Roldan az első női szobrász, aki a spanyol udvarban dolgozhatott. A kiállításon egyébként mindössze három női aláírással ellátott mű látható. A 16. és 17. században nem volt gyakori, hogy a nők saját nevüket írták rá alkotásaikra, általában a férfiak viselték a művész vagy kézműves címet. Így a női művészek által készített alkotások valódi száma sem lehet ismert.

width=400

Luisa Roldan: Szent Mihály arkangyal legyőzi az ördögöt c. szobra,  1692, Royal Collections Gallery, Madrid.
Forrás: CNN

Nagy érdeklődés övezi továbbá Miguel de Cervantes Don Quijote-jának első kiadását. Illetve, az Idő diadala elnevezésű, 16. század elején készült flamand kárpitot, ami egykor I. (Katolikus) Izabella királynő tulajdona volt, s amelyet a spanyol kormány nemrégiben vásárolt vissza egy magángyűjtőtől 1 millió euróért.

Az új Galéria fehér betonból, gránitból és tölgyből épült, több száz ablakból álló nyolcemeletes épülete lenyűgöző kilátást nyújt a madridi királyi palotára és az Almudena-katedrálisra. Díjnyertes tervezői Emilio Tuñon és Luis Mansilla úgy alakították ki a modernista kiállítóteret, hogy az ellentétben álljon a klasszikus művészettel. Az építkezés megkezdése előtt a régészek egy, a mórok által épített védőtorony, valamint egy 9. századi arab városfal részének maradványait fedezték fel a területen. Bár kezdetben ezek a leletek lassították a múzeum elkészülését (amit tovább nehezített a recesszió és a globális világjárvány), mindkettőt rekonstruálták és beépítették a térbe, jelenleg a kiállítás kulcsfontosságú részét képezik.

 

Forrás: CNN, Artnet

Címlapkép: Az új Royal Collections Gallery Madridban, mögötte a királyi palota

Címlapkép forrása: Comunidad de Madrid

Kapcsolódó cikkek

Egyéb

Súlyos gondokkal küzd a párizsi Louvre – Külön termet kap a Mona Lisa

A közgyűjteményeket általában sehol nem veti fel a pénz, ám az a most nyilvánosságra került,

Elolvasom

Egyéb

Február 6-9. között, 40 galéria részvételével rendezik meg az Art and Antique művészeti vásárt

Idén február 6. és 9. között rendezik meg Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vásárát.

Elolvasom

Egyéb

Kihirdették a HAB Díj nyerteseit

Idén is ünnepélyes díjátadó keretében hirdették ki a HAB Díj nyerteseit a Hungarian Art &

Elolvasom

Egyéb

Ezek voltak 2024 legmeghatározóbb pillanatai és trendjei a nemzetközi művészeti színtéren

Bár a tavalyi év nem bizonyult könnyűnek a nemzetközi műtárgypiacon, számos eseménydús fordulatnak és népszerű

Elolvasom