A kulturális intézmények a megbízható finanszírozásból és a nemzetközi kollégáikkal fenntartott szoros kapcsolataikból egyaránt profitálnak. Működésüket meghatározó módon befolyásolja, hogy az általuk képviselt művészek és az alkalmazott szakemberek milyen sikereket érnek el. Az OtherNetwork egy új online felület, amelynek célja a független művészek és kurátorok globális összekapcsolása alternatív projektterekkel és helyszínekkel a digitális infrastruktúrán keresztül.

A hierarchiamentes online platform egy új típusú kulturális intézmény létrehozására tesz kísérletet. Középpontjában több száz, helyi kontextusban gyökerező, egyénileg irányított, kreatív projekt bemutatása áll, amelyek közvetlenül reagálnak a művészek igényeire. A hálózat létrehozói abban bíznak, hogy a független kulturális helyszínek mielőbb ellennarratívái lehetnek a nagyobb, állami intézményeknek.

Az oldal a kurátorok kutatási eszközévé, a művészek kapcsolatteremtési lehetőségévé és a mainstream kereteken kívül létező független terek közötti kapcsolatok megerősítésének helyszínévé kíván válni. Úgy alakították ki, hogy szervesen növekedjen, nemzetközi tagokból álló fejlesztő csoportja elsőként Accra, a dél-afrikai Johannesburg, Kumasi és Kinshasa kulturális környezetére reagált, jelenleg ezek a városok a hálózat legnagyobb csomópontjai. Az OtherNetwork nagy erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy jelenlétét a dél-amerikai országokban – pl. Latin-Amerika, Brazília, Kolumbia, Mexikó és Chile különböző városaiban – szintén megnövelje. Másutt Párizsban, Berlinben, Londonban, New Yorkban és Rotterdamban is szépen formálódnak közösségei.

Bár a Network által kiemelt projektek mindegyike egy adott kontextuson alapul, a weboldalon olyan megközelítést alkalmaznak az adatvizualizációt illetően, amely elkerüli a földrajzi hivatkozásokat. A webhely felhasználói ezáltal könnyebben megérthetik a művészek globális és helyi szintű együttműködésének váratlan mintáit, miközben megkerülik a feltérképezés történeti hierarchiáját és korlátait. A hálózaton belül minden csomópont a kapcsolatok alapján jelenik meg.

width=605

Az OtherNetwork Accra város csomópontjait mutató képe
Forrás: Artnet

A weboldal ötlete a Cookies (Rotterdam) tervezőstúdiótól származik, amely a német Institut für Auslandsbeziehungen (IFA) állami finanszírozású, nemzetközi művészeti és kulturális cserét támogató szervezettel együttműködve valósulhatott meg. Valószínűtlen együttműködésük a Wolfgang Tillmans IFA-val közösen bemutatott „Fragile” című kiállításából fakad, amely 2018 és 2022 között nyolc afrikai városban is turnézott.

„Észrevettük, hogy a politikailag instabil helyeken a legtöbb művész szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a hivatalos múzeumok propagandagépezetnek minősülnek” – mondta Federico Martelli, a Cookies munkatársa. Az a megfigyelés, hogy sok művész aktívan keresi a lehetőséget, hogy olyan független típusú művészeti szervezetekkel dolgozhasson együtt, amelyek gyakran nem rendelkeznek magas nemzetközi profillal, cselekvésre késztette az alapítókat.

A hálózat egyaránt könnyen navigálható telefonon és számítógépen, a városok nagy csomópontokként jelennek meg, amelyekbe egy kattintással be lehet lépni, így a felhasználók válthatnak a globális és a helyi kép között. A csomópontok a szervezetek, alapítványok és helyszínek vagy egyének és kollektívák jelölésére szolgálnak, és mindegyik link valamilyen projektet vagy eseményt jelent. Az adatokat ugyan elhelyezkedésük szerint rendezték, ezen kívül nem rendelkeznek földrajzi kerettel.

Amellett, hogy kiterjedt adatbázist tart fenn, a Network munkatársai eredeti szerkesztői tartalmakat közölnek, rendszeres vándorkiállítás-sorozatokat és egyéb eseményeket egyaránt szerveznek az általuk kiválasztott partnervárosokban.

 

Forrás: OtherNetwork, Artnet

Címlapkép: Az OtherNetwork főoldala. Címlapkép forrása: OtherNetwork

Kapcsolódó cikkek

Egyéb

Súlyos gondokkal küzd a párizsi Louvre – Külön termet kap a Mona Lisa

A közgyűjteményeket általában sehol nem veti fel a pénz, ám az a most nyilvánosságra került,

Elolvasom

Egyéb

Február 6-9. között, 40 galéria részvételével rendezik meg az Art and Antique művészeti vásárt

Idén február 6. és 9. között rendezik meg Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vásárát.

Elolvasom

Egyéb

Kihirdették a HAB Díj nyerteseit

Idén is ünnepélyes díjátadó keretében hirdették ki a HAB Díj nyerteseit a Hungarian Art &

Elolvasom

Egyéb

Ezek voltak 2024 legmeghatározóbb pillanatai és trendjei a nemzetközi művészeti színtéren

Bár a tavalyi év nem bizonyult könnyűnek a nemzetközi műtárgypiacon, számos eseménydús fordulatnak és népszerű

Elolvasom