Hétvégégén zajlott le a 38. Forma-1-es Magyar Nagydíj, a mogyoródi Hungaroringen. A rangos nemzetközi autóverseny-sorozat hazánkban 1986 óta kerül megrendezésre. A Magyar Grand Prix történetében kiemelkedő fontosságúak az adott futamok dobogósai számára átnyújtott egyedi kupák, amelyeket az elmúlt évtizedben többször is a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. készített el. Az 2023-as Nagydíj a Red Bull által képviselt Max Verstappen rekordot döntő győzelme mellett, a díjkiosztó ceremóniája miatt is nagy sajtóvisszhangot keltett. A szokásos pezsgőbontással egybekötött ünneplés közben ugyanis a második helyezett Lando Norris véletlenül összetörte Verstappen nyertes Herendi trófeáját.

Az egyedi, kézzel készített porcelándíjak a hazai verseny újbóli védjegyévé váltak az utóbbi évtizedekben. Kezdetben még a Hollóházi Porcelángyárban készültek a serlegek, melyek története a Szász Endre által megfestett munkákkal indult 1986-ban. A porcelán alkotásokat a ’90-es évektől egészen a 2000-es évek első feléig hosszabb időre felváltották a fémből készült kupák, tálak és kormánykerekek. Csak 2006 óta tértek vissza (félig-meddig) a korai hagyományok felelevenítéséhez: a Herendi Porcelánmanufaktúra együttműködésével ekkor 2009-ig négy gyönyörű vázát készítettek, melyek Budapest meghatározó nevezetességeit ábrázolták (Budai Vár, Parlament, Halászbástya, Lánchíd). 2010-től a fém és a porcelán trófeák felváltva jelentkeztek a versenyeken. Érdekesség, hogy a 2015-ös Nagydíj nyertese, Sebastian Vettel szintén egy nagyon egyszerű fémkupát kapott, amivel annyira elégedetlen volt, hogy egy porcelántrófeát is kért a Hungaroring szervezőitől.

width=400
width=400

A Forma–1-es Magyar Nagydíj 1. helyezettjének járó porcelán trófeája, valamint a győztes konstruktőrnek járó Herendi dísztál
Forrás: Herendi Porcelánmanufaktúra

Az idei három trófeán  – köztük a darabokra tört porcelán  – a névadó szponzor színei (bordó-arany) uralkodnak. A vázák neoklasszicista stílusúak, formájuk az ókori görög vázák – amfora – alakját követi. „Ezervirágos” mintájuk brokátszerűen szövi át a fehér felületüket. Középső részükön a Hungaroring pálya sziluettje, illetve a helyezés száma látható. A virágzó ágak kusza szövevényében helyezkedik el a röptében ábrázolt paradicsommadár, amely a légies könnyedségre, a repülésre és a gyorsaságra utal. A konstruktőri dísztál áttört szegélyrésszel rendelkezik, amely porceláncsipke egy speciális herendi porcelánkészítési technika. A trófeák elkészítési ideje mintegy hat hónapot ölelt fel és harminc ember keze munkáját hordozza. A nemesfémmel, 18 karátos matt arannyal díszített díjak eszmei értéke egyenként körülbelül 15 millió forint.

Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója hétfő reggel bejelentette, hogy újra elkészítik Verstappen győztes trófeáját, amelyet néhány héten belül kézhez kaphat a világbajnok.

 

Források: Herendi Porcelánmanufaktúra, Formula.hu

Címlapkép: A törött Herendi porcelán kupa a 2023-as Formula 1 díjátadó ünnepségén

Címlapkép  forrása: Player

Kapcsolódó cikkek

Egyéb

Súlyos gondokkal küzd a párizsi Louvre – Külön termet kap a Mona Lisa

A közgyűjteményeket általában sehol nem veti fel a pénz, ám az a most nyilvánosságra került,

Elolvasom

Egyéb

Február 6-9. között, 40 galéria részvételével rendezik meg az Art and Antique művészeti vásárt

Idén február 6. és 9. között rendezik meg Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vásárát.

Elolvasom

Egyéb

Kihirdették a HAB Díj nyerteseit

Idén is ünnepélyes díjátadó keretében hirdették ki a HAB Díj nyerteseit a Hungarian Art &

Elolvasom

Egyéb

Ezek voltak 2024 legmeghatározóbb pillanatai és trendjei a nemzetközi művészeti színtéren

Bár a tavalyi év nem bizonyult könnyűnek a nemzetközi műtárgypiacon, számos eseménydús fordulatnak és népszerű

Elolvasom