Ha nagy fotográfussá kívánsz válni, „nem elég a tehetség, magyarnak is kell lenni” – mondta a 20. század egyik legismertebb amerikai magyar fotográfusa, Robert Capa. A Szépművészeti Múzeum Kertész, Moholy-Nagy, Capa…Magyar fotóművészek Amerikában (1914–1989) című új kiállítása többszörösen alátámasztja ezt a gondolatot. Fókuszában olyan meghatározó, magyar származású alkotók állnak, akiknek munkássága jelentősen hozzájárult a fotográfia műfajának globális fejlődéséhez.  A tárlaton Kertész André, Moholy-Nagy László, Robert Capa, Martin Munkácsi, Brassai és Kepes György munkái egyaránt megjelennek.

 

width=500

Robert Capa (Friedman Endre) (1913–1954) – A milicista halála 1936 / 1970 körül
Forrás: Szépművészeti Múzeum/ Magyar Fotográfiai Múzeum

Az Amerikai Egyesült Államokba kivándorolt magyar származású fotográfusok munkáit első alkalommal mutatja be átfogó módon a Szépművészeti április 6-án megnyíló kiállítása. A Virginia Museum of Fine Arts-szal együttműködésben megvalósuló, nagyszabású, több mint 30 fotóművész alkotásait (170 kép) felsorakoztató tárlat a rendkívül gazdag amerikai-magyar fotográfiai örökség bemutatását tűzte ki célul, egymás mellé téve világhírű és itthon kevésbé ismert alkotók munkáit. A kiállított művek nagy részét, mintegy 120 fotográfiát, 17 amerikai gyűjtemény, köztük a Virginia Museum of Fine Arts, az Art Institute of Chicago, a The Getty (Los Angeles) vagy a National Gallery of Art (Washington) kölcsönözte a kiállításra.

width=500

Kertész Andor / André Kertész (1894–1985) Martinique című alkotása a kiállításon (1970/1972)
Forrás: műtárgy.com / Szépművészeti Múzeum

A kiállítás az első világháború kezdetétől a Szovjetunió összeomlásának kezdetéig tartó időszakban Amerikában otthont találó magyar fotóművészek munkásságából ad átfogó válogatást. A magyar emigránsok rendkívül nagy hatással voltak a 20. század fotóművészetére, elég csak Robert Capára gondolnunk, de André Kertész, Kepes György és Moholy-Nagy is hasonló jelentőséggel bírt: számos kiemelkedő fotográfus munkásságára hatottak közvetve vagy közvetlenül, többek között Henri Cartier-Bressonra, Richard Avedonra, Aaron Siskindre, Harry Callahanre és Ray K. Metzkerre. A modernizmus, a szürrealizmus és az absztrakció mélyen gyökerezik számos magyar származású amerikai fotográfus munkásságában, az alkotók esztétikai és technikai megközelítésében; a 20. századi fotográfiára gyakorolt erőteljes hatásuk vitathatatlan. 

 

width=1000

 Lőrinczy György/György Lőrinczy (1935–1981) – Wall Street, New York 1977–1978
Forrás: Szépművészeti Múzeum / Virginia Museum of Fine Arts

Az amerikai-magyar fotográfiai kapcsolatok és az Amerikába vándorolt magyar származású fotográfusok hatásával eddig csupán néhány kiadvány foglalkozott. André Kertész, Moholy-Nagy László, Martin Munkácsi és Robert Capa ugyan világhírű alkotók, azonban az eddig kevésbé ismert fotóművészek munkáinak kiállításával az amerikai-magyar fotográfiai kapcsolatok bemutatása mérföldkőhöz érkezett. Alex Nyerges, a Virginia Museum of Fine Arts igazgatója három évtizede tanulmányozza az amerikai-magyar fotográfiai kapcsolatokat, amely kutatás eredményeit először mutatják be a Múzeumban.

 width=500

Diénes Andor/ Abdré De Dienes (1913–1985) magyar származású divatfotós, fotóművész, egykor Marilyn Monroe partnere volt, több fotósorozatot is készített a színésznőről. A fotón egy 1949-es sorozatának egyik darabja látható, amely new york-i  Tobay Beach-en készült.
Kép forrása: Virginia Museum of Fine Arts / Szépművészeti Múzeum 

A tárlat nyolc szekcióra bontva mutatja be a magyar származású alkotók hatását: a magyarországi kezdetektől Berlinen és Párizson át egészen a New Yorkban, Chicagóban és Hollywoodban dolgozó fotóművészekig. Nem csupán régiókra bontva tárja a nézők elé ezt a nagyszabású örökséget, hanem a fotóriport és a divatfotográfia műfaján keresztül is. Az amerikai és a magyar szervezők által válogatott műtárgyanyagot magyar köz- és magángyűjtemények felvételei (köztük Barna Anna, Kondor László, Lőrinczy György, Moholy-Nagy László vagy Nicolas Muray munkái) egészítik ki, amelyek tovább színesítik a kiállításra kerülő anyagot. 

 width=500

Drozdik Orsolya alkotásai a tárlaton
Forrás: műtárgy.com / Szépművészeti Múzeum

A tárlaton kiemelték a női alkotók szerepét is, Barna Anna alkotásai mellett láthatunk még fotókat például Drozdik Orsolyától, Plachy Szilviától és Koffer Kamillától (YLLA).

A kiállítás kurátora Alex Nyerges, a Virginia Museum of Fine Arts igazgatója és Baki Péter, a Magyar Fotográfiai Múzeum igazgatója. A tárlat 2024. április 6. – augusztus 25. között látogatható.

 

Forrás: Szépművészeti Múzeum
Címlapkép: Kertész Andor / André Kertész (1894–1985) – Lexington sugárút a 44. utcánál, New York, 1937
Címlapkép forrása: Virginia Museum of Fine Arts, Szépművészeti Múzeum

Kapcsolódó cikkek

Kiállítás-, programajánlók Kortárs

Ötven kortárs művész munkája szerepel az acb Galéria karácsonyi vásárán

Idén immár harmadik alkalommal nyílik meg Magyarország vezető kortárs képzőművészeti galériájának év végi karácsonyi vására,

Elolvasom

Hírek Kiállítás-, programajánlók Műgyűjtés Műtárgypiac

Műgyűjtés, vagyontervezés, befektetés – Hamarosan jön a VI. Műtárgybefektetési Konferencia

A sikerhez vezető út titka a műgyűjtésben is az alapos felkészülés. Ehhez nyújt érdemi segítséget

Elolvasom

Hírek Kiállítás-, programajánlók

Kihagyhatatlan hazai kiállítások 2024 őszén

Korábbi cikkünkben a külföldi kiállítások voltak terítéken, azonban a hazai művészeti szcéna is érdekes és

Elolvasom

Kiállítás-, programajánlók Kortárs Műgyűjtés

Jön a régió legnagyobb nemzetközi kortárs vására Budapesten

30 ország mintegy 100 kiállítója vesz részt 2024. október 17. és 20. között Közép- és

Elolvasom