Erzsébet 70 évnyi uralkodása alatt valószínűleg a történelem egyik legtöbbet fotózott nője volt. Mégis, halála után majdnem két évvel új képek kerültek elő Nagy-Britannia leghosszabb ideig hivatalban lévő uralkodójáról, amelyek a Buckingham-palotában, a május 30-án megnyílt kiállításon is megtekinthetővé válnak.

width=500

Az új kiállítás részét képezi egy 1942-es háborús kép Erzsébet hercegnőről.
Forrás: Cecil Beaton / Royal Collection Trust / CNN

 

A legkiemelkedőbb fotók között van egy megható kép 1964-ből, amelyen négy uralkodói édesanya és gyermekeik – köztük a királynő és legfiatalabb fia, Edward herceg – láthatóak. Mellettük a királynő húga, Margit hercegnő, valamint Alexandra hercegnő és Kent hercegnéje, mindannyian újszülött gyermeküket tartva. A korábban soha nem látott képet Margit hercegnő akkori férje, Antony Armstrong-Jones – vagy akkori nevén Lord Snowdon – fotós készítette, személyes köszönetképpen a királyi szülészorvosnak, aki abban az évben két hónapon belül világra hozta a négy babát.

width=500

Margit hercegnő megkérte fotós férjét, hogy örökítse meg ezt a képet a négy királyi édesanyáról és gyermekükről, emlékül a királyi szülészorvosnak.
Forrás: Snowdon / Royal Collection Trust / CNN

 

A „Királyi portrék: A Century of Photography” című kiállítás a palota The King's Gallery tereiben foglal helyet. Több mint 150 darabot mutat be az uralkodói gyűjtemény és a királyi levéltár anyagából, amelyek a királyi portréfotózás fejlődését mutatják be az 1920-as évektől kezdve.

A kiállításon most először látható számos háborús kép is, amelyeket Cecil Beaton készített, aki hat évtizeden keresztül örökítette meg a királyi családot.

width=500

A királyi család a Royal Lodge-ban, 1943-ban.
Forrás: Cecil Beaton / Royal Collection Trust / CNN

Ezek között van egy, amelyen VI. György király és Erzsébet királyné 1940-ben a palotában a bombakárokat vizsgálja, míg egy másik képen két lányukkal – Erzsébettel és Margit hercegnőkkel – a király íróasztala körül a windsori királyi lakban láthatóak.

Beaton volt Erzsébet királynő koronázásának hivatalos fotósa 1953-ban.

A kiállításon látható a koronázáspróbafelvételeinek kontaktmásolata, valamint Martin Charteris, a királynő helyettes magántitkárának feljegyzése, amelyben Fülöp hercegnek ajánlja, hogy mely képeket küldje el a királyi családnak és a koszorúslányoknak. Azt a képet is meg lehet tekinteni, amelyet később kiválasztottak és elküldtek a királynő édesanyjának, mind a királynő, mind a férje és Beaton aláírásával.

width=500

Erzsébet királynő és Fülöp herceg koronázási napján, 1953.
Forrás: Cecil Beaton / Royal Collection Trust / CNN

Számos hivatalos fénykép készült a királyi születésnapok alkalmából, köztük egy Beaton által készített portré Margit hercegnőről, amelyet 25. születésnapjára készített – a fotón kutyájával, Pippinnel együtt szerepel. Külön láthatjuk őt és nővérét, a királynőt nevetve és beszélgetve egy Norman Parkinson által, édesanyjuk 80. születésnapja alkalmából készített képen.

Az alábbi képen pedig a jelenlegi uralkodó, III. Károly király látható gyermekként húga, Anna hercegnő mellett 1956-ban.

width=500

III. Károly király gyermekként húga, Anna hercegnő mellett 1956-ban
Forrás: Antony Armstrong-Jones / Royal Collection Trust / CNN

Egy másik kiemelkedő alkotás a királyi család egyik tagjának legkorábbi fennmaradt színes fényképe, melyet az úttörő női fotós, Madame Yevonde készített 1935-ben. Alice hercegnőt, Gloucester hercegnőjét – VI. György és VIII. Edward király sógornőjét – ábrázolja esküvője napján.

width=500

Andy Warhol, Queen Elizabeth II (F. & S. II.335), 1895
Forrás: Todd-White Art Photography / Ben Fitzpatrick / Royal Collection Trust / CNN

 

Az októberig tartó kiállítás a portréfestészet újításait is bemutatja, Andy Warhol 1985-ös képével, amelyen a királynő gyémántporral van beszórva, és Rankin 2001-es fotójával, amelyen a mosolygó uralkodó az uniós zászlóval szemben látható.

 

width=500

A walesi hercegnőnek, Cambridge hercegnéjének 40. születésnapja alkalmából készült fotója.
Forrás: Paolo Roversi / Royal Collection Trust / CNN

 

Megtekinthető továbbá a Paolo Roversi által készített, emlékezetes 40. születésnapi portré a walesi hercegnéről, amelyen Katalin feltűnő hasonlóságot mutat Alexandra walesi hercegnővel Franz Xaver Winterhalter 1864-es fényképével összehasonlítva.

 

Forrás: CNN

Címlapkép: A Buckingham Palota kiállítása októberig látogatható, a tárlat részét képezik a kevésbé hagyományos portrék is, mint például ez az Andy Warhol által készített portré

Címlapkép forrása: Todd-White Art Photography / Ben Fitzpatrick / Royal Collection Trust / CNN

Kapcsolódó cikkek

Egyéb

Súlyos gondokkal küzd a párizsi Louvre – Külön termet kap a Mona Lisa

A közgyűjteményeket általában sehol nem veti fel a pénz, ám az a most nyilvánosságra került,

Elolvasom

Egyéb

Február 6-9. között, 40 galéria részvételével rendezik meg az Art and Antique művészeti vásárt

Idén február 6. és 9. között rendezik meg Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vásárát.

Elolvasom

Egyéb

Kihirdették a HAB Díj nyerteseit

Idén is ünnepélyes díjátadó keretében hirdették ki a HAB Díj nyerteseit a Hungarian Art &

Elolvasom

Egyéb

Ezek voltak 2024 legmeghatározóbb pillanatai és trendjei a nemzetközi művészeti színtéren

Bár a tavalyi év nem bizonyult könnyűnek a nemzetközi műtárgypiacon, számos eseménydús fordulatnak és népszerű

Elolvasom