
- Ez az esemény elmúlt.
Természetes mintázatok: a kemény szikláktól a lágy cellákig

Összefoglaló:
A teret annak kitöltésén keresztül érthetjük meg. A képzőművészet több ága is kapcsolódik ehhez a kérdéskörhöz, mind közül talán leginkább az szobrászat és az építészet. Mindkét művészeti ág gyakran merít ihletet a természetből. Ebben az előadásban a természetes térkitöltések varázslatos geometriájából mutatok be néhányat.
Bár a térkitöltés megértésének gondolata Platónig nyúlik vissza, mégis, mind a mai napig mély titkok övezik.
A platóni szabályos testek közül egyedül a kocka tölti ki hézagmentesen a teret, és ez az a test melyet Platón a Földdel mint Elemmel azonosított. Meg fogom mutatni, hogy ez a gondolat lehetséges, hogy több mint metafora. Azt is megmutatom, hogy a teret olyan testekkel is kitölthetjük hézagmentesen, melyeknek, a kockával ellentétben, nincs éles sarkuk. Az ilyen lágy cellák nem csak a biológiában és a nanofizikában bukkannak fel, de visszaköszönnek Zaha Hadid épületeiről is.
Háttér:
A lágy cellák felfedezését bejelentő tavaly szeptemberben megjelent cikk nem csak a Nature magazin vezető híre volt, de beszámolt róla a BBC, a vezető német, francia, olasz tudományos-népszerű magazinok, a Smithonian Magazine valamint a National Geographic is. A Scientific American szerint a 2024-es év legérdekesebb matematikai felfedezéséről van szó. Az érdeklődésre való tekintettel pedig a témában az Oxfordi Egyetem egy nyilvános előadást hirdetett meg.
Programot tartja: Dr. Domokos Gábor
Időtartam: 90 perc
Max. létszám: 80 fő