Bár a tavalyi év nem bizonyult könnyűnek a nemzetközi műtárgypiacon, számos eseménydús fordulatnak és népszerű trendnek lehettünk tanúi.
1.Véget ért a Rybolovlev-Bouvier jogi vita
Ügyvédek, műtárgypiaci újságírók és a Sotheby's aukciósház munkatársai a január nagy részét egy manhattani belvárosi szövetségi bíróságon töltötték az orosz milliárdos, Dmitrij Rybolovlev és Yves Bouvier svájci kereskedő közötti jogi csatározás miatt. A történet 2015-re nyúlik vissza, amikor Rybolovlev azt állította, hogy Bouvier 1 milliárd dollárral túlterhelte őt egy mintegy 2 milliárd dolláros műtárgyvásárlás után, így Rybolovlev büntetőeljárásokat és polgári peres eljárásokat indított a világ különböző országaiban, többek között Svájcban, Szingapúrban és Monacóban. Rybolovlev a Sotheby's-t is peres eljárásba vonta, mert szerinte az aukciósháznak szerepe volt négy műtárgytranzakcióban, ami miatt állítása szerint „csalásban való bűnrészességben és felbujtásban” vétkesek. A három hétig tartó tanúvallomást követően a tárgyaláson az esküdtszék tisztázta a Sotheby’s-t.
Yves Bouvier A Lost Leonardo c. filmben, 2021. Kép forrása: Artnet
2.Változások a Gagosian kortárs művészeti galériában
A Gagosian galéria tavasszal drámai változásokat hajtott végre a vezetőségében. Brooke Lampley-t, aki a Sotheby's globális elnökeként és a globális képzőművészet vezetőjeként szerzett magának hírnevet, vezető igazgatói pozícióba helyezték, közvetlenül azután, hogy a Sotheby's 633,4 millió dollár értékben adott el műtárgyakat a májusi New York-i nagyszabású aukcióin. Néhány héttel később azonban megdöbbentő távozások következtek a galéria életében. Andrew Fabricant, a galéria operatív igazgatója és egyúttal Larry Gagosian lehetséges utódja távozott feleségével, Laura Paulsonnal együtt, aki 2019 óta vezette a cég művészeti tanácsadási üzletágát.
Brooke Lampley. Kép forrása: Artnet
3. Sorra nyíltak az aukciósházak Hongkongban
A gazdasági lassulás ellenére Ázsia művészeti piacán 2024 az átalakulás éve volt. Három nagy aukciósház nyitott új hongkongi központot – a Sotheby’s júliusban, a Christie’s szeptemberben és a Bonhams novemberben. 2024 második felében az első értékesítések eredménye bizonytalanságot mutatott, azonban a Christie’s-nek sikerült 100 százalékos eladásokat produkálnia az ázsiai művek piacán. A kínai gazdasági visszaesés, amelyet a márciusi Art Basel Hongkong csökkenő is eladásai jeleztek, hatással volt az olyan vásárokra, mint az ART021, emellett pedig vezetőváltásokat is eredményezett a legjobb galériákban. Míg Dél-Koreában is nehézkesnek bizonyult az értékesítés, addig Japán és Délkelet-Ázsia növekedési potenciált mutatott.
A Sotheby’s legújabb aukciósháza Hongkongban. Kép forrása: Artnet
4. Bezárások a művészeti szférában
A művészeti piac számára a tavalyi év többnyire „korrekciót”, „visszaállást” vagy „visszaesést” jelentett, több tucat galéria zárt be vagy váltott művészeti tanácsadói szerepbe. A befolyásos New York-i nevek közül néhányan, akik bejelentették, hogy felmondanak vagy leépítenek, többek között a Helena Anrather Galéria, a Marlborough, a David Lewis Galéria, valamint a Mitchell-Innes and Nash Galéria „projektalapú tanácsadóként” folytatják tovább. A folyamatos pénzügyi nyomás közepette egyes galériák kreatívan igyekeztek fedezni a költségeket azzal, hogy megosztják a standokat a vásárokon, és a sztárművészek képviseletét megosztják a nagyobb galériákkal.
Lucy Dodd: May Flower című installációja a David Lewis galériában, 2018. Kép forrása: Artnet
5. Terjeszkedés a Közel-Keleten
2024-ben hatalmas mennyiségű pénz özönlött be az Öböl-menti országokból a kulturális vállalkozásokba szerte a világon, ezzel egyidőben nemzetközi cégek is megjelentek a területen. A Sotheby's és a Christie's is bejelentette, hogy az elmúlt néhány hónapban új telephelyeket hoznak létre Rijádban, Szaúd-Arábia fővárosában, és az Egyesült Királyság és Franciaország is jelentős kulturális megállapodásokat kötött az országgal.
Rijád, Szaúd-Arábia. A Saudi Tourism Authority jóvoltából. Kép forrása: Artnet.com
A jelentősebb események mellett ugyancsak érdekes trendek alakultak a 2024-es évben. Virágok és intimizmus, női ikonok és popkulturális jelenségek: mutatjuk, mely tendenciák voltak irányadóak a tavalyi év művészeti piacán.
Újra középpontban a virágok a művészetben
A nemzetközi művészeti berkekben ismét reflektorfénybe került a virág és annak szentimentális mivolta, többek között olyan nagy vásárokon is találkozhattunk a jelenséggel, mint a Frieze Art Fair. A virágot ábrázoló kortárs alkotások egyesek számára a természettel való kapcsolatteremtésre ösztönzést jelentik, míg másoknak egy alapvetően nőiesnek minősített téma reprezentálásának újbóli megkísérléseként vannak jelen.
Kate Bickmore, Hypnotic Transference of Luminous Life (2024). A művész és a CHART galéria jóvoltából. Kép: Sebastian Bach. Forrás: Artnet
A neorokokó visszatérése
Hosszabb időre történő háttérbe húzódása után 2024-ben visszatért a hedonista kényeztetést és luxust megtestesítő neorokokó, amelynek oka leginkább abban keresendő, hogy pazar színei, érzéki figurái és éteri motívumai menekülést kínálnak a való világból.
Flora Yukhnovich, A Taste of a Poison Paradise (2023). A Hauser and Wirth jóvoltából. Kép forrása: Artnet
Immerzív és multiszenzoros: számos hazai és nemzetközi tárlat invitál bennünket az újszerű kalandra
A tavalyi évtől egyre nagyobb népszerűségnek örvend a múzeumi tárlatok multiszenzoros élményszerűsége. A múzeumok kihasználva az érdeklődést, immerzív kiállításokkal várták a látogatókat, ahol a vizualitás mellett előtérbe kerülnek a különböző érzékszervekre történő ráhatások is.
Intimizmus a kortárs művészetben
A pandémia következtében számos művész fordult közvetlen környezete ábrázolása felé. E gyakorlat felidézte a késő 19. századi francia intimizmus irányzatát, melyhez híven az alkotók a hétköznapi tárgyakkal körülvett, nyugodt, privát világukat reprezentálták műveiken keresztül. Kortárs művészeti viszonylatban az intimizmus irányzatában, bár továbbra is az otthoni szférát jeleníti meg, a csendet és a nyugalmat élénkebb színek és zajos jelenetek váltják fel.
Alec Egan, Miro’s Corner (2021). A művész és Anat Ebgi jóvoltából. Kép forrása: Artnet
Nők a kortárs művészetben
2024-ben továbbra is jelen volt a század egyik legmeghatározóbb mozgalma: a férfi és női művészek közötti egyensúlyhiány újrapozicionálása és értelmezése. Az elmúlt év nagyszabású retrospektív tárlatai közé tartozik az Art Deco ikonja, Tamara de Lempicka kiállítása a San Francisco-i De Young Múzeumban, Ruth Asawa szobrász kiállítása San Franciscóban és New Yorkban, valamint Judy Chicago feminista ikon tárlata a londoni Serpentine North-ban. A női narratívákra összpontosító művészeti könyvek is népszerűségnek örvendtek, köztük Hettie Judah Acts of Creation: On Art and Motherhood című könyve; Isabelle Bonnet, Sophie Hackett és Susan Stryker Casa Susanna transznemű identitásról szóló könyve és Dr. Kim Hong-hee kötete a koreai feminista művészekről.
Popkulturális jelenségek uralták a múzeumokat
A tavalyi év bővelkedett a popkulturális jelenségekre összpontosító kiállításokban, a londoni Barbicanban rendezett emo stílusirányzatra emlékező tárlattól kezdve a Taylor Swift fellépőruháit bemutató kiállításig, melyet a Victoria and Albert Múzeumban tekinthettek meg a rajongók. A popkultúra iránti lelkesedés és a rajongók új látogatókat jelentenek a galériáknak és a múzeumoknak, így nem csoda, hogy egyre több művészeti intézmény fordul a lehetőség felé. A londoni Design Múzeum nyár óta két jelentős nevet választott a nyáron nyílt kiállításainak témájaként: az egyik nagyszabású tárlat a Barbie 65. évfordulóját ünnepli, a másik pedig a Tim Burton filmes univerzum alkotásait vizsgálva búcsúzik 2024-től.
Forrás: Artnet
Címlapkép: A Sotheby’s legújabb aukciósháza Hongkongban. Kép forrása: Artnet