Idén február 6. és 9. között rendezik meg Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vásárát. Az Art and Antique Budapest 2025-ben 40 galériával és több ezer műtárggyal várja a látogatókat a Bálnában. A festmények mellett értékes bútorok, ékszerek, fegyverek, könyvek, szobrok és szőnyegek is szerepelnek az exkluzív kínálatban. A művészeti seregszemléjén gróf Vécsey Károly aradi vértanú kardját, Picasso magyar barátjának grafikáit és Amerigo Tot eddig ismeretlen, hatalmas művét is kiállítják a Bálnában.
Az Art and Antique immáron hetedik éve számít a hazai művészeti szcéna egyik legjelentősebb seregszemléjének, ahol a hazai top galériák mutatják be és kínálják eladásra legizgalmasabb műtárgyaikat. Az Art and Antique küldetése, hogy az igényes vásárló a pár tízezres tételektől a százmilliós műkincsekig megismerhesse a hazai művészeti piacot.
Idén minden eddiginél nagyobb területen, az eddigieknél is színesebb kínálattal nyit meg az Art and Antique február 6-án a Bálnában.
Az eseménysorozatot negyed évszázaddal ezelőtt, Antik Enteriőr néven indította útjára Tausz Ádám. A rendezvény azóta is lehetőséget teremt arra, hogy a hazai galériák, művészek, a gyűjtők és a laikus érdeklődők is találkozhassanak egymással.
„Nagyon más volt a piac a ‘90-es években, a lényeg azonban nem változott: bemutatjuk a mindenkori trendeket és lélegzetelállító műtárgyakat hozunk el a közönségnek és a szakmának. Ezek a klasszikus és kortárs tárgyak szemet gyönyörködtetnek, izgalmas történetük van, vagy éppen betekintést nyújtanak a képzőművészet jövőjébe. Büszkék vagyunk arra, hogy a kultúráért rajongó közönség minden évben izgatottan várja ezt a négy napot, a szakma pedig igazodási pontnak tekinti az Art and Antique-ot” – mondta el Tausz Ádám főszervező.
A rendezvényen mindenki talál olyasmit, ami felkelti az érdeklődését: a festmények mellett szobrok, installációk, gyönyörű ékszerek, értékes bútorok és szőnyegek, antik könyvritkaságok, kéziratok, valamint keleti dísztárgyak és fegyverek várják a látogatókat, vásárlókat és gyűjtőket.
A négynapos eseményen többek között bemutatják Gróf Vécsey Károly honvéd tábornok kardját – az aradi vértanú ezzel a szablyával harcolt az 1848-49-es szabadságharc során. A vércsatornával ellátott pengén később Vécseyre utaló feliratokat véstek, tovább növelve a kard történelmi jelentőségét. A hősi halált halt forradalmár huszártiszti szablyáját a Moró Antik hozza el a Bálnába. A kardot a Vécsey család leszármazottaitól vásárolta meg a galéria. A kard nemcsak a szabadságharc eszköze volt, hanem a forradalom és a hazaszeretet szimbóluma is.
A Kálmán Makláry Fine Arts Galéria többek között egy különleges életúttal rendelkező, Párizsban elismert, idehaza alulértékelt művész, Anton Prinner (1902-1983) idehaza még nem látott alkotásait hozza el. A festő és szobrász a 20-as években költözött a francia fővárosba, ahol a művészi világ ünnepelt sztárjává vált, egyik legjobb barátja Pablo Picasso lett, aki kicsi harkálynak nevezte. Sokszínű alkotóról van szó, aki grafikákat, festményeket, sőt, a legkülönbözőbb anyagokból, fémből, bronzból, fából is alkotott szobrokat. Műveit mainstream galériákban állították ki. A galéria Prinner négy ritka, több tízezer eurót érő grafikáját hozza el az Art and Antique Budapestre, a művek párdarabjai a Pompidou Központ páratlan gyűjteményét gazdagítják.
Anton Prinner grafikája. Forrás: Art and Antique
Az Orgona 22 Galéria többek között egy 1600-as évekből származó flamand képet tár a publikum elé. Magyarországon rendkívül ritkán fordul elő, hogy egy csaknem 400 éves, ilyen magas kvalitású festmény kerüljön a művészeti piacra. A Rubens másolat mitológiai témát dolgoz fel, gyönyörűen kidolgozott munka – a galéria frissen restaurálta a képet, valamint a több, mint százesztendős keretet is.
Az Einspach & Czapolai Fine Art standjának nagy meglepetése egy eddig ismeretlen, 1955-ben készült hatalmas méretű Amerigo Tot (1904-1984) sgraffito. A fehérvárcsurgói születésű, de élete nagy részét Rómában töltő Amerigo Tot egyike Magyarország képzőművészeti világsztárjainak. A Pizzica című alkotás hatalmas és látványos, az ismeretlen darab felbukkanása pedig nemzetközi szinten is izgalmas fejlemény.
Amerigo Tot, Pizzica, 1955. Forrás: Art and Antique
A Központi Antikvárium egy 13. századi kódexet állít ki a vásáron, minden bizonnyal ez lesz a kiállítás legrégebbi műtárgya.
A Nemes Galéria a valaha volt legértékesebb tárlattal érkezik érkezik a vásárra. Többek között Czóbel Béla, Ferenczy Károly, Márffy Ödön, Bak Imre, Nádler István és Keserü Ilona festményei is felbukkannak majd a standon.
Résztvevő galériák: acb Galéria, ARTCORE Art & Design, Ar2day Gallery, BÁV ART Aukciósház és Galéria, Bernabo Art Furniture, Budapest Poster Galéria, Csók István Galéria, Dávid Galéria, Deák Erika Galéria, Einspach & Czapolai Fine Art, Erdész Galéria, Faur Zsófi Galéria, Földvári Books, HEART & CHERRY, INDA Galéria, K Galéria, Kálmán Makláry Fine Arts, Kilim Szőnyeg, Kisterem Galéria, Központi Antikvárium, Moró Antik, NACO, Nagyházi Aukciósház, NÁSFA Antik Galéria, Nemes Galéria, Neo Deco, Neves Kor-Társ Galéria, November Galéria, Opera Antikvitás, Orgona 22 Galéria, Passage Galéria, Pro-Art Frame, Random Galéria, Szikra Galéria, The Space Gallery, TOBE Gallery & TOBE Project, Várfok Galéria, Viltin Galéria, Vintage Galéria, Woodelier, WOP Galéria Budapest
Forrás: Art and Antique Budapest
Címlapkép: Art and Antique Budapest