A Műtárgyak Éjszakája Fesztiválon külön figyelmet fordítunk arra, hogy olyan speciális események és foglalkozások is legyenek, amelyek egyrészt a művészet és az érzékenyítés kapcsolatáról szólnak, másrészt pedig elérhetőek fogyatékossággal élő látogatóink számára is. A résztvevők a művészet különböző területeit fedezhetik fel az interaktív programokon, tárlatvezetéseken és workshopokon keresztül.

1. Iparművészeti Múzeum – Ráth György-villa: Tapintható szecesszió – múzeumpedagógiai érzékenyítő program

Ez a program kivételes lehetőséget nyújt a látogatók számára, hogy az iparművészeti tárgyak médiumán keresztül megismerjék a századforduló hangulatát és a szecesszió stílusának sajátosságait. A tapintás élményét fókuszba állítva izgalmas szemléltető eszközöket vehetnek kezükbe, viseleteket próbálhatnak fel, sőt, különböző illatokat is megismerhetnek. A foglalkozás során terápiás hangszerek alkalmazása is segíti a teljes elmerülést a szecesszió különleges atmoszférájában. Ezt a speciális igényű múzeumpedagógiai órát elsősorban vakoknak és gyengénlátóknak, valamint szellemileg enyhén akadályozott látogatóink számára dolgoztuk ki, de minden érdeklődő-, az érzékekre nyitott látogatót szeretettel várunk.    

Kép656
Dombornyomott szecessziós forma. Forrás: Iparművészeti Múzeum

2. Kassák Múzeum: Kassák!Szubjektív tárlatvezetés tanulásban vagy értelmileg akadályozott látogatóinknak

A Kassák Múzeum munkatársai elkészítették a Kassák!, valamint a Kassák×Petőfi című kiállítás szövegének egyszerűen érthető változatát is, ami lehetővé teszi, hogy a tanulásban vagy értelmileg akadályozottak egyenlő eséllyel tanuljanak a kiállításból. 

kép55
Csoportos foglalkozás. Forrás: Kassák Múzeum

Ez alkalommal Sallai Ilona Éva, az ÉFOÉSZ önérvényesítője, Horváth Péter László gyógypedagógussal közösen tart tárlatvezetést, amely során piktogramkészlet segíti a múzeum épületén belüli térbeli tájékozódást.

3. Vasarely Múzeum: Texturált színek – Workshop

A workshop során az érzékelés határai kerülnek a vizsgálódás középpontjába. Vajon különböző fényviszonyok mellett és eltérő távolságokból ugyanúgy érzékeljük-e a formákat és a színeket? A programon a formákon és színeken túl a textúrákra is figyelmet fordítunk, lehetővé téve a látássérült látogatók számára, hogy felfedezzék Vasarely „Plasztikai ábécé”-jét. A múzeum új, texturált, kézzel fogható készleteinek megismerése után a résztvevőknek lehetősége nyílik arra, hogy a következtetéseiket ne csak szavakkal, hanem az általuk készített színes és texturált kompozíciókkal is leírják a résztvevők.

4. Magyar Nemzeti Galéria

A Magyar Nemzeti Galéria idén két olyan programot is indít, amely különös figyelmet fordít a látás-, illetve a hallássérült látogatók igényeire egy audionarrált és egy jelnyelvi tárlatvezetés keretei között. A programok célja, hogy a résztvevők jobban megismerjék Csontváry Kosztka Tivadar és Anna Margit magyar festők munkásságát.

Csontváry művészete – Audionarrált vezetés vak és gyengénlátó látogatók számára

Kép4
Csontváry munkái a Magyar Nemzeti Galériában. Forrás: Magyar Nemzeti Galéria

Az audionarrációval akadálymentesített tárlatvezetés során Csontváry Kosztka Tivadar, a magyar festészet történetének egyik legeredetibb és legismertebb alkotójának művészetével ismerkedhetnek meg a résztvevők.

Anna Margit művészete – Jelnyelvi tolmácsolt vezetés siket és nagyothalló látogatók számára

A jelnyelvi tolmácsolással akadálymentesített tárlatvezetés során Anna Margit, a 20. századi magyar művészet kiemelkedő alakjának életművét bemutató új, időszaki kiállítást tekinthetik meg a látogatók.

Kép3
Anna Margit kiállítás. Forrás: Magyar Nemzeti Galéria

5. Szépművészeti Múzeum

Érzékek világa. Illatok és anyagok az ókori Egyiptomban – Tárlatvezetés látássérült látogatók számára

A tárlatvezetés során tapintható tárgyak segítségével ismerkedünk meg az ókori Egyiptom emberek világával, kultúrájával.

kep7
Illatok és anyagok az ókori Egyiptomban -Tárlatvezetés látássérült látogatók számára. Forrás: Szépművészti Múzeum

Remekművek remek válogatásban  – Tárlatvezetés siket és nagyothalló látogatók számára Botos Barbara jelnyelvi tolmáccsal

Az egyórás tárlatvezetésen az érdeklődők a gótika, a reneszánsz és a barokk művészet emlékeinek bemutatásával nagy ívű időrendi áttekintést kapnak az európai festészet történetéről.

Forrás: Műtárgyak Éjszakája Fesztivál

Címlapkép forrása: Magyar Nemzeti Galéria

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Kapcsolódó cikkek

Kiállítás-, programajánlók

Mengyán András jubileumi kiállítása a Vasarely Múzeumban

Ünnepélyes keretek között megnyílt Mengyán András monografikus kiállítása, amelyet a művész 80. születésnapja alkalmából rendeztek

Elolvasom

Kiállítás-, programajánlók

Az Essentia Artis harmadjára tölti meg kortárs művészettel a Pesti Vigadót

Március 1. és május 10. között látogatható az Essentia Artis, a Magyar Művészeti Akadémia 2024-ben

Elolvasom

Kiállítás-, programajánlók Kortárs

Ötven kortárs művész munkája szerepel az acb Galéria karácsonyi vásárán

Idén immár harmadik alkalommal nyílik meg Magyarország vezető kortárs képzőművészeti galériájának év végi karácsonyi vására,

Elolvasom

Hírek Kiállítás-, programajánlók Műgyűjtés Műtárgypiac

Műgyűjtés, vagyontervezés, befektetés – Hamarosan jön a VI. Műtárgybefektetési Konferencia

A sikerhez vezető út titka a műgyűjtésben is az alapos felkészülés. Ehhez nyújt érdemi segítséget

Elolvasom