Kevesebb, mint egy hónap múlva, szeptember 6-án rendezik meg Londonban azt az aukciót, ahol Freddie Mercury értékeit árverezik majd el, azonban egy kiállítás keretén belül is megtekinthetőek ezek a tárgyak. A londoni Sotheby’s augusztus 4. és szeptember 5. között teszi lehetővé az érdeklődők számára a látogatást. 

Érdekesség, hogy maga Mercury is imádta az aukciókat, egyszer pedig azt nyilatkozta, hogy “Az egyetlen dolog, ami hiányozna, ha el kellene hagynom Britanniát, az a Sotheby’s lenne. Imádok aukciókra járni”. A tárgyak jelenleg Mercury legközelebbi barátjának, Mary Austinnak a tulajdonában állnak, és bár összességében 7,6 és 11 millió font közötti értékben kelhetnek majd el, a gyűjteményben találhatóak olyan dísztárgyak is, melyek akár 20 fontért (kb. 9000 forint) is gazdára találhatnak.

Szeptemberben a Sotheby's által megrendezett aukción több, mint 30 ezer személyes tárgya kerül kalapács alá. Az 1991-ben elhunyt énekes kincsei között szerepelnek kézzel írt dalszövegek, extravagáns fellépőruhák, cipők, az ikonikus Tiffany & Co. ezüst bajuszfésű, sőt még az a fekete Yamaha zongora is, amelyen a Bohemian Rhapsody című dalt írta. Utóbbi tétel becsült értéke elérte a közel 3 millió fontot. Az aukciósház pedig szerette volna minél autentikusabb környezetben megmutatni Frieddie értéktárgyait, így újra alkották az énekes otthonát és az árverésen szintén résztvevő bútordarabok és műtárgyak közé helyezték el egyéb kincseit.

width=400
Freddie Mercury ezüst bajuszfésűje.
Forrás: The Guardian

A Sotheby's bemutatóterei a Garden Lodge szobáihoz hasonlóan szekcióikra vannak felosztva, a rajzteremtől, ahol Mercury számos műtárgyát kiállította, az étkezőszobáig, ahol számos emlékezetes vendéget látott vendégül vacsorapartikra, köztük Sir Elton Johnt, Peter Straker jamaicai énekest, valamint Mercury barátját és menedzserét, Paul Prentert. 

Bohemian Rhapsody – érték a dal mögött

Mind az aukción, mind pedig a kiállításon már most nagy figyelmet kaptak a dalhoz kapcsolódó tárgyak. Ahogy azt már korábban említettük, Freddie zongorája is a tételek között található, melyet 1975 elején vásárolt. Nem is kérdés, hogy az összes tárgy közül ennek volt a legnagyobb jelentősége számára. Ez volt a saját zongorája, ami nem csak kreativitásának kiteljesedéséhez járult hozzá, hanem fő zeneszerző eszköze is volt, és 1975-től haláláig elkísérte őt zenei és személyes útján. Hosszú folyamat volt, mire megtalálta a tökéletes hangszert, később pedig gondosan óvta azt. Nem lehetett a közelében dohányozni és még egy poharat sem lehetett rátenni. 

width=400
Freddie Mercury Yamaha zongorája.
Forrás: Luxurylondon

A zongora mellett a dal kézirata is szerepelni fog az aukción, melynek becsült értéke jelenleg 500 millió forint. A korai kézirat érdekessége, hogy az egyik sor elején található egy jelölés, mely arra utalhat, hogy a dal eredeti címe Mongolian Rhapsody volt. 

width=400
A Bohemian Rhapsody kézirata.
Forrás: Sotheby’s

 

Divat és stílus, az extrém fellépőruhák

Az énekes számára fontos volt a megjelenése nemcsak a színpadra lépve, de a hétköznapok során is. Fellépőruháin sokszor ő maga is sokat dolgozott, kézzel varrta erősebbre azokat, hogy még strapabíróbbak legyenek fellépései során. Az 1980-81-es The Game turné alatt Freddie Mercury sajátos stílusát a FLASH feliratú póló és az ahhoz illő piros vinyl nadrág jellemezte, melyeket a színpadon és a színpadon kívül is viselt. Az becslések szerint ezek az emléktárgyak 15 000 és 20 000 font (körülbelül 6-10 millió forint) közötti összegre tehetők. Ezenkívül megtalálható Mercury színpadi mellénye is, melyet a Queen utolsó Knebworth Park-i fellépésén viselt 1986. augusztus 9-én. A mellény a márka feliratával és a Champion logóval van díszítve, becsült értéke pedig 6000-8000 font (körülbelül 2-3 millió forint) között mozog. 

width=400
Kimonók és fellépőruhák.
Forrás: Sotheby’s.

Carey Wallace, a Wallace and Hodgson szórakoztatóipari emléktárgyak specialistájának nyilatkozata szerint: Számos személyes ruhadarabját megőriztük, melyek igen népszerűek voltak, egészen 1980-ig, amikor teljesen megváltoztatta stílusát: levágatta a haját és bajuszt növesztett. Ezenkívül látható az együttműködése is zenész barátjával, Roger Taylorral. Freddie és Roger közös standot működtettek a Kensington Market-en, ahol vintage ruhákat árultak. Úgy tűnik, hogy Freddie megtartotta ezeket a darabokat, inkább, minthogy eladja őket!

Az árverésre kerülő tárgyak között megtalálható Mercury koronája és királyi köpenye, melyet a God Save The Queen című dal fináléjában viselt a zenekar utolsó turnéján 1986-ban, becsült értéke 60-80 ezer font. 

width=400
Freddie Mercury koronája és királyi köpenye.
Forrás: ABC News.

Freddie és a Japán kultúra 

Freddie Mercury mélyen tisztelte és szerette a japán kultúra minden szegletét, számos kimonója mellett egyéb dísztárgyakat is birtokolt. Az egyik legkiemelkedőbb helység Freddie Mercury otthonában a japán szoba, amelyet a Sotheby's gondosan visszaállított, és amelyhez egy Garden Lodge portálos ajtón át léphetünk be, hasonlóan ahhoz, amely az eredeti ingatlanban is megtalálható. 

width=400
Japán tematikájú műtárgyak az aukción.
Forrás: Sotheby’s.

Itt felfedezhetőek az értékes, 1977-ben a Sotheby's-nél vásárolt japán grafikák, kimonók, amelyeket Freddie a színpadon és otthonában is egyaránt viselt, valamint keleti kerámiák. Amikor az emberek Freddie-re gondolnak, legtöbbször a partik és éjszakai klubok jutnak eszükbe, de a Garden Lodge valójában egyfajta szentély volt, amely csak a hozzá legközelebb állóknak nyílt meg. Ebben a szentélyben, a kerítés mögött rejtve található a japán szoba, és ahhoz, hogy bejuthasson valaki, rendkívül közel kell kerülnie hozzá. – mondta David McDonald, a Sotheby's egyik értékesítésért felelős vezetője. 

 

Forrás: Artnet, Sotheby's, The Guardian, BBC News, LuxuryLondon

Címlapkép: Freddie Mercury. Forrás: Artnet News

Kapcsolódó cikkek

Egyéb

Súlyos gondokkal küzd a párizsi Louvre – Külön termet kap a Mona Lisa

A közgyűjteményeket általában sehol nem veti fel a pénz, ám az a most nyilvánosságra került,

Elolvasom

Egyéb

Február 6-9. között, 40 galéria részvételével rendezik meg az Art and Antique művészeti vásárt

Idén február 6. és 9. között rendezik meg Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vásárát.

Elolvasom

Egyéb

Kihirdették a HAB Díj nyerteseit

Idén is ünnepélyes díjátadó keretében hirdették ki a HAB Díj nyerteseit a Hungarian Art &

Elolvasom

Egyéb

Ezek voltak 2024 legmeghatározóbb pillanatai és trendjei a nemzetközi művészeti színtéren

Bár a tavalyi év nem bizonyult könnyűnek a nemzetközi műtárgypiacon, számos eseménydús fordulatnak és népszerű

Elolvasom