A hazai műtárgyvásárlók szokásainak és döntési folyamatainak megismerése az egész műkereskedelem számára alapvető fontosságú. A hazai műtárgypiac vásárlási szokásairól átfogó elemzés először 2022-ben készült, a műtárgy.com és a Deloitte Magyarország idén ismét kutatást indított a hazai online és offline műtárgyvásárlási szokások, döntési preferenciák feltérképezésére, melyet szeptember 15-ig lehet kitölteni. A kérdőív eredményeit a műtárgy.com idén ősszel publikálni fogja a Műtárgybefektetési Konferencián, 2024. november 7-én. A kiadvány nyomtatott és online letölthető verzióban is elérhető lesz. A 2024-es kutatáshoz tartozó kérdőív itt érhető el.

A kutatáshoz összeállított kérdőív a műgyűjtőkre, illetve a gyűjtési kedvvel rendelkező, műtárgyvásárlást a jövőben tervező egyénekre fókuszál. Az elemzés olyan kérdések mentén halad, melyek rávilágítanak az online, illetve offline vásárlással kapcsolatos egyéni preferenciákra, valamint az azt befolyásoló piaci tényezőkre. Az eredmények átfogó képet nyújtanak arról, hogy gyűjtők, műtárgyvásárlók milyen típusú műtárgyat tulajdonolnak, melyik korszakból, milyen gyakran látogatják az elsődleges és másodlagos piac helyszíneit, hol vásárolnak, mely platformokon követik a műkincspiac aktualitásait, illetve melyek azok a tényezők, amelyeket szem előtt tartanak egy-egy műalkotás megvásárlásakor.

Forrás: Kutatás a hazai műtárgyvásárlási szokásokról 2022. Műtárgy.com | Deloitte Magyarország

A 2022-es felmérésből többek között az is kiderült, hogy hogy milyen tényezők motiválják a kitöltőket leginkább a műtárgyvásárláskor. A legmotiválóbb tényezőnek magasan az esztétikai és érzelmi értékek bizonyultak, míg a társadalmi státusz semleges volt a legtöbb kitöltő számára. A művészetpártolás, a gyűjtemény gyarapítása és a befektetési érték sem érte el a többségnél az „inkább motivál” kategóriát.

A válaszadók arról is nyilatkoztak, hogy hány darab műtárgyat birtokolnak, illetve mennyi időbe telik számukra a döntéshozatal műtárgyvásárláskor. A 2022-ben adott válaszok alapján a kitöltők 36%-a 100 darabnál több műtárgyat birtokolt, nagy részük pedig otthon helyezte el a megvásárolt alkotásokat. A döntéshozatalhoz szükséges idő kapcsán a kitöltők 35%-a nyilatkozta, hogy azonnal döntést hoz, míg 31%-nak egy hétre van ehhez szüksége.

Forrás: Kutatás a hazai műtárgyvásárlási szokásokról 2022. Műtárgy.com | Deloitte Magyarország

Az idei kutatás további kérdésekkel bővült ki, melyek érintik a gyűjteménykezelést, a hagyatéktervezést és a műtárgyak vagyonkezelésbe történő bevonását.

A 2024-es kutatáshoz tartozó kérdőív itt érhető el.

Szerző: műtárgy.com

Címlapkép forrása: műtárgy.com

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Kapcsolódó cikkek

Műtárgypiac

Bíróság előtt végződő történetek a műtárgyak világából

A műtárgyak világáról és a műkereskedelemről szó híradásokban meglepően gyakran olvashatunk jogi útra terelt, vagyonokat

Elolvasom

Műtárgypiac

Külön szekciót kap az ultrakortárs képzőművészet az idei Art Baselen

A világ mára elismerten legnagyobb és legfontosabb modern és kortárs képzőművészeti vására három svájci galerista

Elolvasom

Műtárgypiac

Hogyan rendezzük át a befektetési portfóliókat 2025-ben?

Donald Trump megkezdte elnöki ciklusát, ettől nem teljesen függetlenül nagy változás jöhet az ukrajnai háború

Elolvasom

Műtárgypiac

Állampapírból műtárgyba, de csak óvatosan – beszélgetés Kollmann Szilviával, a műtárgy.com ügyvezetőjével

Kollmann Szilvia közgazdász-művészettörténész 2011-ben alapította és azóta vezeti a műtárgy.com műkereskedelmi hírportált. Emellett a Műtárgyak

Elolvasom