Nagycirkuszhoz hasonló vizuális felhajtással nyílt meg immár ötödik alkalommal május 4-én a New York-i Frieze. A 25. évfordulóját ünneplő, angliai eredetű vásár helyi igazgatójaként idén Victoria Siddall debütált. Az elmúlt évekhez hasonlóan a helyszín most is az East River-i Randall’s Island volt. Az eseményre felépített, nagy fehér szerpentinként kígyózó épületen belül és kívül berendezett vásár a merevsátor-struktúrából kihozható maximális teret, színvonalat és eleganciát nyújtotta.
Francois Morellet munkái a Galerie Hervé Bize standján
A főbejárat felett lebegő héliumballon csecsemő, Alex Da Corte Ingyen pénz című alkotása és Maurizio Cattelan 1994-ből újrakreált, élő szamarat és csillárt felhasználó műve egyaránt előrevetítette a benti, már-már Lewis Carroll-i univerzumot. Az Alice Csodaországával vetekedő vásárkiegészítők – robotkutyák, ételhelyettesítő Soylent-turmix, pantomimesek – fokozták az elsősorban látványban erős kortárs művészeti felhozatalt.
Az alapos marketing és a több mint egyévnyi előkészület gyümölcseként az idei New York-i Frieze-en rekordszámú intézmény volt jelen, sokan neves múzeumok képviseletében, az Armory Show-hoz hasonlóan a világ minden tájáról. Többek közt az Andy Warhol Museum Pittsburgh-ből, a Belvedere Museum Ausztriából, a British Museum, a Centre Pompidou és a Louvre, további amerikaiként felvonult a Metropolitan Museum of Art; a Museum of Contemporary Art Chicago, a Museum of Fine Arts, Boston, a Museum of Modern Art (MoMA). Jelen voltak továbbá természetesen a londoni Serpentine Galleries és a Tate képviselői is. A fő intézmények már a VIP-napon leadták megrendeléseiket.
A 31 országot képviselő több mint 200 galéria által kiállított műalkotások négy nagyobb kategóriába sorolhatók. A legnagyobb teret elfoglalva a műkereskedelemben hosszabb ideje sikeresen működő galériák vonultatták fel műtárgyaikat. A kisebb, Focus elnevezésű részben „különlegesen kurált projektek” kaptak helyet; a Frame szekcióban a relatív kezdők, a nyolcéves vagy fiatalabb galériák mutatkozhattak be. Az úgynevezett Spotlightban kiállító kereskedők pedig szóló show-kat, egy-egy művészt hoztak csak magukkal.
Alex Da Corte: Free Money, 2016, installáció
Az idei díjakat három kategóriában osztották ki. A Frieze Stand fődíjat a vásáron részt vevő összes galéria közül a kölni Galerie Gisela Capitain nyerte meg az alábbi művészek alkotásainak megjelenítéséért: Barbara Bloom, Gillian Carnegie, Günther Förg, Luke Fowler, Anna Gaskell, Martin Kippenberger, Zoe Leonard, Meuser, Albert Oehlen, Seth Price és Christopher Williams. A 12 évnél fiatalabb galériák csoportjában a Bogotából érkezett, szobrokat, installációkat, festményeket és dokumentumokat kiállító Instituto de visión galéria vitte el a pálmát a tematika és a látvány kitűnő összhatásával. A 2016-os Frame-díjra a genfi Truth and Consequences standot tartotta a zsűri a legérdemesebbnek, elsősorban jó humorú munkájuk miatt. A kiállítóhely Daniel Dewar és Grégory Gicquel műveit mutatta be a közönségnek.
Az általános vélemény szerint a legnagyobb tetszést idén a szólóshow-k aratták. Közülük a fokvárosi Stevenson galéria Moshekwa Langa művészetének nagy sikerű mini-keresztmetszetével érkezett. A dél-manhattani Bowery-negyedben honos Aicon Gallery az indiai modern S. H. Raza munkáiba nyújtott betekintést. Barbara Thummnál a Berlinből hozott, geometrikus absztrakcióiról híres Jo Baer korai szürrealista ihletésű alkotásai szintén felkeltették az ínyencek érdeklődését.
A nagy izgalommal meghirdetett Damien Hirst–Gagosian Gallery újraegyesülésből született megastand viszont megosztotta a nézőket. Korunk modern művészetének istenített szereplője, Hirst jól ismert, formaldehidben dermedő állatai és centrifugafestményei a kötelező elismerések mellett a „megfáradt” és „idejétmúlt” jelzőket is megkapták.
Damien Hirst installációja a Gagosian standján
Annak ellenére, hogy sok részt vevő galéria számolt be hat számjegyű eladásokról, a tavalyihoz képest valamelyest kevesebb volt az értékesítés. Ezt a résztvevők a szokatlanul hideg májusi időjáráshoz hasonlították: egyik sem jellemző erre az évszakra. Ami az eladást illeti, valóban szokatlan, de nem meglepő, mivel az év kezdete óta már észlelhető volt a globális gazdasági bizonytalanság miatti lanyhuló forgalom. Mindezek mellett a Frieze New York a jól ismerteken kívül a feltörekvő galériákat és felfedezetlen tehetségeket is promotáló butikvásár pozíció megszerzésére törekszik.
A Frieze-zel egy időben az Art New York és a Context New York is megnyitotta kapuit, míg a kortárs afrikai művészeti vásár, az 1:54 és a NADA (New Art Dealers Alliance) New York is bemutatta pártfogoltjainak vizuális és kulturális műremekeit.
Julia Olivier
Megjelent a Műértő 2016. júniusi lapszámában