Az angol Hiscox biztosítási szolgáltató a közelmúltban felhívta a múzeumok figyelmét, hogy a szelfiző látogatók komoly károkat okozhatnak a kiállított műtárgyakban.

Egy nem várt veszély tartja készültségben a művészeti múzeumokat: a szelfiző látogatók. A biztosítási szakértők szerint egyre több az olyan véletlen káreset, amit a műalkotásokba ütköző, magukat fényképező vendégek okoznak. A Hiscox biztosító figyelmezteti a galériákat a szelfi-pandémia veszélyeire, hiszen világszerte értékes festmények, szobrok és installációk sérülnek emiatt. Bár a cég látszólag profitálhatna ezekből a balesetekből, a műtárgyakra leselkedő kockázat komoly: egy érintés is kárt tehet egy érzékeny festményben, nemhogy egy teljes testtel való ütközés.

Robert Read, a Hiscox művészeti és ügyfelekért felelős vezetője a jelenséget a szelfi-pandémiának nevezte, hiszen a balesetek neves intézményekben is előfordulnak. Hiába tűnhet mulatságosnak a véletlen fenyegetés, a pénzügyi veszteségek és a felbecsülhetetlen műtárgyak sérülései egyáltalán nem viccesek.

A Hiscox art műtárgybiztosítási üzletágának fele a véletlen károkból származik, ezek jelentős része szelfizőkhöz köthető. A modern társadalom igényei mentén a kurátoroknak alkalmazkodniuk kell az új technológiákhoz, ugyanakkor meg kell őrizniük a művészeti kincseket a következő generációk számára.

width=500

Hypercaine, Simon Birch, Gloria Yu, Gabriel Chan és Jacob Blitzer alkotása, amelynek része 2017-ben dominóként dőlt össze.
Forrás: 14th Factory

A helyzetet jól szemlélteti egy 2017-es a Los Angeles-i eset, amely a 14th Factory nevű pop-up galériában történt: egy ártatlanul szelfit készítő látogató felborított egy installációt, és ezzel egy 200 000 dollár értékű műalkotást semmisített meg. Ez az ügy Selfie Domino megnevezéssel maradt fenn. Volt egy másik eset is 2017-ben, amikor a washingtoni Hirshhorn Múzeum és Szoborkertben egy Yayoi Kusama tököt taposott el egy turista, aki szelfizés közben megbotlott.

width=500
Yayoi Kusama, All the Eternal Love I Have for the Pumpkins (2016).
Forrás: Ota Fine Arts, Tokyo / Singapore; Victoria Miro, London; David Zwirner, New York / Yayoi Kusama / Cathy Carver

 

2018-ban az oroszországi Jekatyerinburgban, a Main Avenue Kulturális Központot látogató fiatal nők csoportja szelfizés közben nekiment egy ideiglenes falnak, amely Salvador Dalí és Francisco Goya műalkotásainak ütközött. A balesetben két műalkotás is megsérült: Francisco Goya Los Caprichos sorozatának darabja és Salvador Dalí egy alkotása. 

Számos helyszín, többek között Brisbane Modern Művészeti Galériája és a British Museum már betiltotta a szelfibotokat az intézményeikben. Milánóban a városvezetés a figyelmetlenség veszélye miatt közterületeken is korlátozta ezek használatát. 

Read hozzátette, hogy az aktivista vandalizmus növekedése egyaránt fokozza a biztonsági aggályokat. Példaként említette, hogy a Just Stop Oil aktivisták paradicsomlevet dobtak Van Gogh Napraforgói-ra a londoni Nemzeti Galériában. 

Forrás: Artnet News

Címlapkép: Egy látogató szelfit készít Ai Weiwei Zodiac LEGO portrésorozata mellett a K20 Kunstsammlung Nordrhein-Westfalenben, Németország, 2019

Címlapkép forrása:  Maja Hitij / Getty Images

Kapcsolódó cikkek

Hírek

Felhívás a Breuer Marcell emlékpad támogatására

Pécs, és Magyarország egyik legjelentősebb nemzetközi hírnevet elért szülöttje Breuer Marcell építész és tárgytervező. Nevét

Elolvasom

Hírek Kortárs Műgyűjtés

Megdőlhet Maurer Dóra életműrekordja egy júniusi kölni árverésen

A legnagyobb német árverőházak közé tartozó kölni Van Ham Kunstauktionen kínálatában viszonylag gyakran szerepelnek magyar

Elolvasom

Hírek

Bemutatkozik a THE SPIDER – a vezető európai művészeti heteket és galériahétvégéket összekötő új platform

A ’The Spider’ egy innovatív hálózat, amelynek célja, hogy összekapcsolja és egyesítse a legbefolyásosabb művészeti

Elolvasom

Hírek Műtárgypiac

Ilyen volt számokban a Christie’s tavalyi éve

2024 nem volt sikertörténet a művészeti aukciók globális piacán, de az év végére jó esetben

Elolvasom