New York-i idő szerint tegnap 19:00-kor kezdődött a Christie’s Háború utáni és kortárs műveket felvonultató aukciója, ahol a Leonardo Da Vinci Salvator Mundi-ját is aukcionálták. A licit 400 millió dolláron zárult le, így aukciós jutalékokkal együtt 450, 3 millió dollárért a világ legdrágább nyilvánosan árverezett műalkotása lett. Az aukció teljes bevétele 785,9 millió dollár volt. Ez az összeg az említett művön túl, Andy Warhol, Mark Rothko, Jean Dubuffet és Kerry James Marshall leütéseiből áll össze.
Ahogy a műtárgy.com korábban beszámolt A Világ megváltója c. festményt 2011-ben leplezték le egy kiállításon a londoni National Gallery-ben, hangos média visszhang közepette. Ez volt az első Leonardo festmény, amely napvilágra került az 1909-ben megtalált Benois Madonna óta.
A Christie’s szerint az, hogy a festményt a háború utáni, illetve a kortárs művek között kínálják eladásra egy állásfoglalás a részükről: úgy gondolják, hogy Leonardo alkotása hiába készült 500 évvel ezelőtt, ugyanolyan hatásos, mintha napjainkban készült volna.
A kép provenienciájáról a kutatók szerint biztosra lehet tudni, hogy a mű I. Károly (1600-1649) angol király birtokában volt, erről tanúskodik a kivégzése után készített királyi inventárium. Később a festmény eltűnt a nyilvánosság elől, majd úgy gondolták, hogy az alkotója Leonardo követője lehetett, így 1958-ban a Sotheby’s londoni aukcióján mindössze 43 fontért kelt el.
A képen azóta számos javítást végeztek el, de Krisztus kezei, haja, illetve a ruhájának jelentős része kifejezetten jó és közel az eredeti állapotában vannak. Az előző tulajdonos az orosz milliárdos, Dmitry Rybolovlev, aki 2013-ban állítólag 127,5 millió dollárért vette meg a művet.
Az aukció másik nagy szenzációja, Andy Warhol utolsó munkája, a hatvan táblából álló Utolsó vacsora, ami jól rímel a Salvator Mundi-ra 60,8 millió dollárt ért el.
A Salvator Mundi vevője egy eddig ismeretlen telefonos licitáló.
Update:
A New York Times értesülései szerint a festmény új tulajdonosa Bader bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan al-Saud herceg, a szaúdi királyi család egy távoli ágának a tagja. A cikk szerint a herceg közel áll a reformer Mohammed bin Salaman koronaherceghez, de műgyűjtői tevékenysége nem ismert. Korábban az Artnet beszámolt róla, hogy lehetséges, hogy a festmény a nemrég megnyílt Louvre Abu Dhabiba fog kerülni.
szerző: műtárgy.com