Német aukciósházak 2014-ben

Minden eddiginél jobb eredmények születtek tavaly a németországi árveréseken. Az anyagi gyarapodás több aukciósház esetében terjeszkedéssel is járt, a Grisebach például a berlini Fasanenstrasse 25. alatti műemléképületéhez csatolta a szomszédos, 27-es számú ingatlant, ezzel külön helyet biztosítva a XXI. század művészetének.

3_beckmann_wangerooge_400

Max Beckmann: Viharos Északi tenger, 1937, olaj, vászon, 59×77 cm

 

Egyébiránt a Villa Grisebach tavaszi aukciós ciklusa 18,5 millió eurót hozott, az őszi szezon novemberi eredménye pedig 21 millióra rúgott. Rendhagyó, hogy az általános műkereskedelmi trenddel ellentétben náluk valamennyi antik bútorra magas ajánlatokat tettek Orangerie-árverésükön, amely öt évszázad varia műtárgyait kínálta a legkülönfélébb kategóriákban.

A XIX. századi festészet korábban rendkívül felkapott festőfejedelme, Adolf Menzel Fegyvertári fantáziák sorozatából az Álló lovagi páncélok (1866) fél négyzetméteres gouache-karton tanulmányát 100–150 ezer euró közé irányozták. A szolid becsléssel szemben végül egy svájci magánszemély 3 millió 295 ezer euróért vitte el a művet, ezzel mind a Németországban elkelt papírképek, mind Menzel alkotásainak tekintetében rekordot beállítva.

4_avmenzel_400

Adolf Menzel: Álló lovagi páncélok, 1866, gouache, karton, 45×57,9 cm

 

A válogatott alkotások licitjén Max Beckmann Viharos Északi-tenger (Wangerooge szigete) című, emigrálása előtti utolsó, a fasizmus allegóriájaként is értelmezett 1937-es festménye szintén nagy sikert hozott 1 397 500 eurós leütésével. Feltűnést keltett a német romantika legendás alakja, Caspar David Friedrich ritkaságnak számító fekete-fehér fametszete is: a Nő pókhálóval csupasz fák alatt (Melankólia) a 10–15 ezer eurós becsértékről jutott 901 ezer euróig. Edvard Munch A csók című, 180–240 ezer eurós tartományból induló színes nyomata végül 500 ezer euróért került skandináv magántulajdonba.

A müncheni Ketterer Kunst tavaly ünnepelte hat évtizedes fennállását. A jubileumi évben minden eddigi csúcsot megdöntve 46 millió eurós mérleggel zártak, 8 millióval tetézve a tavalyi eredményt.

A klasszikussá vált avantgárd eddigi népszerűségéhez képest is tovább nőtt náluk az érdeklődés az 1945 utáni periódus, valamint a kortársak iránt. Tavaly ezek a részlegek együtt 40 millió eurót hoztak, ami 9 millióval haladta meg az előző évi bevételt. A legtöbbet, 3 millió 145 ezer eurót egy hongkongi telefonos licitáló fizetett, a hat éve elhunyt világhírű japán absztrakt mester, Kazuo Shiraga Chijikusei Gotenrai (1961) című olajképéért. A festő-akcióművész az ötvenes évek közepétől előbb ujjaival, majd tenyerével, később köteleken függve, lábbal festett. Dinamikus hatású művét 350 ezer euróról indították, és 2,6 milliós leütése vezetett a (járulékokkal együtt a 3 milliót is meghaladó) rekordhoz. Az expresszionista August Macke Thuni árkádok alatt (Sétatéri motívum) című 1913-as akvarellje 580 ezer eurós kikiáltással, másfél milliós leütéssel jutott délnémet tulajdonba, míg Kandinszkij Szövet (1923) című geometrikus absztrakt vízfestménye 190 ezerről indítva 1,1 milliónál cserélt gazdát.

5_rkapszula_400

1977-ben és 1978-ban használt, szovjet űrkapszula, 1,9 tonna, átmérő: 2,8 m

 

A kortárs Günther Uecker kétszer is a milliós határ fölött végzett. Tisztelet Fontanának I. (1962) című szegecselt reliefje 200 ezres kezdéssel 1,05 millióig, míg az azonos technikájú Fehér szél (1992) a 380 ezres elvárásról 880 ezerig vitte. Tavaly a ház szenzációjaként szerepelt Egon Schiele Fekvő női akt felhúzott lábbal (1913) című ismeretlen gouache-műve, amely egy jelentős német magángyűjtemény mélyén rejtőzött a hetvenes évektől mostanáig. A mű 300 ezer euróról indulva végül 925 euróért került egy belga műgyűjtő tulajdonába. A toplistán Victor Vasarely cím és datálás nélküli akrilkompozíciója is megtalálható, ez 48 ezer eurós kezdéstől jutott 175 ezer euróig.

A kölni Kunsthaus Lempertz 25 millió eurónyi bevétellel zárult őszi szezonjáról legutóbbi lapszámunkban bővebben is írtunk. A végeredményből a modernek és kortársak együtt 10,9 millióval részesedtek.

A régi mesterek kategóriájában a legnagyobb németországi sikert Matteo Giovanettinek a XIV. század első feléből származó, temperával fatáblára festett oltárképpárja hozta számukra 2 millió 656 ezres leütéssel.

A cég eddigi történetében szintén kiemelkedő az ázsiai művészet 4,1 millió eurós forgalmat megvalósító árverése. A kínai porcelánra szakosodott Elbrecht-gyűjtemény darabjai közül egy XVII. századi ülő Bódhidharma arasznyi, hófehér figurája a 25–30 ezer eurós szerény becsértéktől szárnyalt látványosan a 868 ezres leütésig; a Ming-dinasztia korából való nagyméretű bronz Buddha-szobor szintén magasan az eredeti elvárás fölött, 421 ezer eurónál végzett.

A kortárs kategória 7,1 milliós bevétele szintén csúcseredményt jelent a Lempertznél. Anselm Kiefer A páfrány titka (1946) című olajfestménye eredeti levélapplikációkkal egy délnémet licitáló jóvoltából jutott nemzetközi rekordszintre, 558 ezer euróig. Az avantgárd mezőnyben az expresszionista Ernst Barlach félméteres, ülő alakja, Az éneklő férfi (1928) a korai, számozott Fechtheim-kiadásból, a rangos Noack bronzöntő cég berlin-fridenaui műhelyének 1930–1931-es kivitelezésében meg sem állt 694 ezer euróig.

Májusban nyílt brüsszeli kirendeltségükön nagy nemzetközi visszhangot keltett a Jules Barbier belga építész műemléki art nouveau házában rendezett kozmikus licitálásuk. Ezen egy 1,9 tonnás, kétszer is – 1977-ben és 1978-ban – a világűrben járt szovjet űrkapszulát 1,26 millió euróért ütöttek le. Tavaly a francia Artcuriallal közösen Monacóban tartott júliusi óra–ékszer-árverésükön szenzációs, 14 milliós bevételt könyvelhettek el; Párizsban pedig a jelentős Luba & Ernesto Wolf-gyűjteményből összeállított Afrika-aukciójuk saját legjobb várakozásaikat is felülmúlta.

Wagner István

Megjelent a Műértő 2015. februári lapszámában

Kapcsolódó cikkek

Egyéb

Súlyos gondokkal küzd a párizsi Louvre – Külön termet kap a Mona Lisa

A közgyűjteményeket általában sehol nem veti fel a pénz, ám az a most nyilvánosságra került,

Elolvasom

Egyéb

Február 6-9. között, 40 galéria részvételével rendezik meg az Art and Antique művészeti vásárt

Idén február 6. és 9. között rendezik meg Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vásárát.

Elolvasom

Egyéb

Kihirdették a HAB Díj nyerteseit

Idén is ünnepélyes díjátadó keretében hirdették ki a HAB Díj nyerteseit a Hungarian Art &

Elolvasom

Egyéb

Ezek voltak 2024 legmeghatározóbb pillanatai és trendjei a nemzetközi művészeti színtéren

Bár a tavalyi év nem bizonyult könnyűnek a nemzetközi műtárgypiacon, számos eseménydús fordulatnak és népszerű

Elolvasom