2023-ban hetedik alkalommal, szeptember 9-17. között kerül megrendezésre az olasz szervezésű The Venice Glass Week. A nemzetközi fesztivál középpontjában az üvegművészet egyedülálló és változatos világának személtetése, támogatása és népszerűsítése áll. Velence szerte több, mint 200 program várja majd résztvevőket, melyek demonstrálják a sok esetben háttérbe szoruló anyag értékes lehetőségeit. Az idei fesztivált és történéseit, hazánk kiállító művészei miatt, kiváltképp érdemes lesz követni.

Az első Glass Week fesztivál 2017-ben került megrendezésre. Kezdetektől fogva meghatározó célja Velence művészeti és ipari tevékenységének felelevenítése és promotálása. A rendezvényen kimagasló szerepet kap a világhíres muranói üveg, hiszen gyártása ma is a helyi gazdaság egyik fő mozgatórugója. 700 éves hagyománya visszavezet egészen 1291-ig, amikor a velencei kormány elrendelte üvegkészítőinek, hogy költözzenek Murano szigetére (mely azóta is az egyik legkiemelkedőbb üveggyártási központ).

width=300

The Venice Glass Week 2021.
Forrás: Massimo Pistore/
The Photo Phore

2022-ben az Üveg Nemzetközi Éve alkalmából a The Venice Glass Week egyesítette erőit a Vision Milan Glass Week-kel. Az együttműködés jelentős sikereket hozott magával: a tavalyi esemény már több, mint 100 000 látogatót számlált. Ebből kiindulva a szervezők idén is magas érdeklődésre számítanak.

A fesztivál az egész városra, Mestre negyedére, továbbá Murano szigetére egyaránt kiterjed. Az esemény résztvevői körülbelül 150 különböző helyszín színes programkínálatából válogathatnak. A kiállítások mellett tárlatvezetések, konferenciák, szemináriumok, vetítések, workshopok, műhelylátogatások garantálják, hogy mindenki megtalálja a számára legideálisabb napirendi pontot. 

Az idei fesztivál hazánk szemszögéből is igen jelentős, hiszen 2023-ban elsőízben jelenik meg csoportos tárlattal a magyar üvegművészet Velencében. A Bohus-Lugossy Alapítvány jóvoltából létrejövő Glass Art NOW! c. kiállítás szeptember 1. és 15. között lesz látogatható. Helyszínéül az Ateneo Veneto, Velence egyik legnívósabb kulturális intézménye szolgál majd.  A tárlatot először tavaly a „2022 Az Üveg Nemzetközi Éve” regionális záróprogramjaként a belgrádi Iparművészeti Múzeumban (MPU) rendezték meg. A korábbi kiállítás szakmai sikere vezetett el a velencei felkéréshez.

A Glass Art NOW! az anyag művészi feldolgozásának széles skáláját mutatja be a magyar üvegművészeten keresztül: hideg- és melegüveg technikák, öntés és üvegfúvás, laminált, ragasztott, fújt, csiszolt, polírozott, fényezett, homokfúvott üvegek egyaránt megtekinthetők lesznek. A kiállítás visszanyúlik egészen a római kori üvegmunkákig, innen jutunk el a kortárs üvegművészek legfrissebb alkotásaihoz. A történeti részben látható üvegmunkák hazai és nemzetközi szereplők, intézmények gyűjteményeiből, valamint magángyűjteményekből érkeznek Olaszországba.

width=300

Girl Henrik, 1896 (magángyűjtemény)
Forrás: Bohus-Lugossy Alapítvány

A  kiállításon szereplő kortárs üvegművészek pályázati úton, szakmai zsűrizés alapján kerülnek kiválasztásra. Több hazai művész teljesen új alkotással készül nevezni. A pályázati elbírálást követően, július közepén a Bohus-Lugossy Alapítvány a MOME-val együttműködve huta napokat szervez, ahol a megszavazott alkotók elkészíthetik a kiállításra szánt munkáikat az alapítvány anyagi támogatásával.

width=300

Edőcs Márta: Focus 1
Forrás: Bohus-Lugossy Alapítvány

A velencei kiállítás kurátorai Dr. Szilágyi B. András művészettörténész, a MOME adjunktus, Bohus-Lugossy Alapítvány szakmai vezetője és Dohnál Szonja művészettörténész, a veszprémi Művészetek Háza szakmai igazgatóhelyettese, főkurátora lesznek.

Bohus Zoltán és felesége Lugossy Mária a magyar szobrász-, és üvegművészet meghatározó alakjai. Életútjuk során több száz egyedi üvegszobor-alkotást hoztak létre, egyes darabok ma a legjelentősebb köz- és magángyűjteményeket gazdagítják. Gyermekeik, hagyatékuk örökösei a  gyűjteményük legjavát az alkotók eredeti elképzelésének megfelelően Magyarországon tartják egyben. Bohus Eszter az Alapítvány 2020-as elindítása óta fontos lépéseket tesz a magyar üvegművészet hazai, illetve nemzetközi reprezentálásának érdekében.

Az Bohus-Lugossy Alapítvány mellett a Külgazdasági és Külügyminisztérium által kezdeményezett Glassification.hu címet viselő tárlaton bemutatott alkotások szintén láthatóak lesznek idei Glass Week-en.

width=300

Lukácsi László: Petals
Forrás: Magyar Zene Háza

Az itt megjelenő négy művészgeneráció 10 alkotója kifejezetten a névadó kiállításra készítette el az összesen 20 műalkotást, melyek a kortárs magyar üvegre jellemző technológiai sokféleséget képviselik. A két évre tervezett, egyedülálló utazókiállítás – melynek kurátora Halasi Rita Mária — június 28-ától július 10-ig tekinthető meg a Magyar Zene Házában.

A kiállító művészek: Gaál Endre, Lukácsi László, Edőcs Márta, Darabos Anita, Borkovics Péter, László Kyra, Bihari Kristóf, Sipos Balázs , Bősze Eszter, Varga Gyöngyvér Amala

 

Forrás: The Venice Glass Week, MTI, Bohus-Lugossy Alapítvány, Magyar Zene Háza, Artkalauz

Címlapkép: ‘The Genezis Set’. Borkovics Péter munkái a 2019-es Venice Glass Week-en
Címlapkép forrása: Wallpaper

Kapcsolódó cikkek

Egyéb

Súlyos gondokkal küzd a párizsi Louvre – Külön termet kap a Mona Lisa

A közgyűjteményeket általában sehol nem veti fel a pénz, ám az a most nyilvánosságra került,

Elolvasom

Egyéb

Február 6-9. között, 40 galéria részvételével rendezik meg az Art and Antique művészeti vásárt

Idén február 6. és 9. között rendezik meg Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vásárát.

Elolvasom

Egyéb

Kihirdették a HAB Díj nyerteseit

Idén is ünnepélyes díjátadó keretében hirdették ki a HAB Díj nyerteseit a Hungarian Art &

Elolvasom

Egyéb

Ezek voltak 2024 legmeghatározóbb pillanatai és trendjei a nemzetközi művészeti színtéren

Bár a tavalyi év nem bizonyult könnyűnek a nemzetközi műtárgypiacon, számos eseménydús fordulatnak és népszerű

Elolvasom