2017. november 14-én a Műtárgybefektetési Konferencián mutatták be A magyar aukciós piac című hiánypótló kiadványt, melyet a műtárgy.com, Magyarország vezető, független műtárgyhirdetési oldala adott ki. Ez a kiadvány összegzi az első olyan kutatás eredményeit, mely tudományos módszerrel, több mint 30 000 adat felhasználásával elemezi a magyar művészek műtárgypiaci teljesítményét. Az alábbiak négy toplistának az első részét mutatjuk meg, míg az összes lista teljes terjedelmében A magyar aukciós piackiadványban olvasható.

A legfontosabb eredmények:

  • 2016-ban a magyar művészek teljes aukciós forgalma 11,5 milliárd forint volt, ami 17%-os növekedést jelent 2015-höz képest
  • A magyar művészek árverési forgalmának jelentős részét három alkotó, Victor Vasarely, Hantai Simon és Moholy-Nagy László műveinek leütései adják
  • A TOP50, már nem élő magyar művész teljes aukciós forgalma 2007 és 2016 között 60,6 milliárd forint volt. Ennek az 50 művésznek az árverési eredményei az elmúlt 10 évben nagyvonalakban követték a nemzetközi aukciós piac dinamikáit
  • 2016-ban a TOP50 magyar művész teljes árverési forgalma 10,1 milliárd forint volt, ami ennek a piacnak a történelmi rekordja
  • A magyar művészek teljes aukciós forgalmának csak egy viszonylag kis szeletét, 9%-át adják az élő alkotók

'Magyar

A TOP10 nem élő magyar művész közül három külföldön híressé vált alkotó, Victor Vasarely, Hantai Simon és Moholy-Nagy László forgalma volt a legnagyobb az elmúlt 10 évben. Közülük Vasarely mind a teljes aukciós forgalom (14,7 milliárd forint), mind pedig az eladott tételek száma (6432 darab) alapján is kiemelkedik. A teljes TOP50-es lista A magyar aukciós piac című kiadványban olvasható.

'Magyar

A TOP10 élő magyar művész 2007 és 2016 közötti aukciós forgalmát ugyancsak három külföldön élő alkotó vezeti, a Franciaországban dolgozó Reigl Judit, a Németországban élő Lakner László, és a New Yorkban alkotó Ackermann Rita. A teljes, TOP20-as lista A magyar aukciós piac című kiadványban olvasható.

'Magyar

TOP10 legdrágább, hazai és nemzetközi aukción eladott magyar műalkotás listája kizárólag Hantai Simon és Moholy-Nagy László műveiből áll. Mindkettejük legdrágább aukción eladott művét tavaly ütötték le, és ezek az alkotások mindkét esetben egymilliárd forint feletti összegért keltek el. A legdrágább magyar műalkotások teljes, TOP100-as listája A magyar aukciós piac című kiadványban olvasható.

'Magyar

A hazai árveréseken elkelt legdrágább művészek listáját a 19. század végének és 20. század elejének magyar festői, Csontváry Kosztka Tivadar, Munkácsy Mihály és Gulácsy Lajos dominálják. Itt a legmagasabb leütési ár 240 millió forint, ami a hatoda a legmagasabb magyar művész által nemzetközi aukción elért árnak. A TOP10 legdrágább hazai árverésen eladott műalkotás listájára 120 millió forint volt a beugróösszeg. A legdrágább, hazai aukciókon eladott magyar műalkotások teljes, TOP100-as listája A magyar aukciós piac című kiadványban olvasható.

A konferencián bemutatott kiadvány adatai, ábrái, elemzése segítségére lehet a gyűjtőknek és befektetőknek abban, hogy a befektetési szempontok szem előtt tartása mellett vásároljanak műtárgyakat.

A konferencián a hazai műtárgypiac kiemelkedő szakértői adtak elő. A résztvevők megismerhették a hazai és nemzetközi műtárgypiac legújabb tendenciáit, a gyűjteményépítési stratégiákat és betekintést nyerhettek a művészeti piac működésébe.

'Magyar

Szerző: műtárgy.com

Kapcsolódó cikkek

Egyéb

Súlyos gondokkal küzd a párizsi Louvre – Külön termet kap a Mona Lisa

A közgyűjteményeket általában sehol nem veti fel a pénz, ám az a most nyilvánosságra került,

Elolvasom

Egyéb

Február 6-9. között, 40 galéria részvételével rendezik meg az Art and Antique művészeti vásárt

Idén február 6. és 9. között rendezik meg Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vásárát.

Elolvasom

Egyéb

Kihirdették a HAB Díj nyerteseit

Idén is ünnepélyes díjátadó keretében hirdették ki a HAB Díj nyerteseit a Hungarian Art &

Elolvasom

Egyéb

Ezek voltak 2024 legmeghatározóbb pillanatai és trendjei a nemzetközi művészeti színtéren

Bár a tavalyi év nem bizonyult könnyűnek a nemzetközi műtárgypiacon, számos eseménydús fordulatnak és népszerű

Elolvasom