A francia főváros egészére kiterjedő Paris Design Week eseménysorozata tökéletes időtöltést kínál mind a tervezők, mind a design világa iránt rajongók számára. A belsőépítészet, illetve életmód legújabb trendjeit bemutató, nagyszabású rendezvény idén szeptember 7. és 16. között zajlik. A Maison & Objet szervezésben megvalósuló Design Hét központi helyszíne a Paris Nord Villepinte Kiállítási Központ, azonban az itt tartott programokkal egyidőben számos más rangos intézmény is izgalmas kulturális projektekkel készül az érdeklődők számára. A több ezer designmárkát kiállító galériatárlatok mellett rengeteg képzőművészeti installáció várja a látogatókat. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a vásárt és programkínálatát illetően.
Mindenekelőtt érdemes pár sort szentelni a hazai viszonylatban talán kevésbé ismert Maison & Objet, félévente (januárban és szeptemberben) megrendezésre kerülő francia belsőépítészeti vásárnak. A dizájnvásárlók ezen alkalmakkor több mint 2000 kiállító designmárka legújabb darabjait tekinthetik meg egyszerre. A Parc des Expositions de Paris Nord Villepinte hét termében megrendezett kereskedelmi kiállítássorozata 19 kategóriára oszlik. A vásár szervezői által 2010-ben indított Párizs Design Hét a formatervezési ágazat szélesebb körű reprezentációjának okán jött létre.
Maison & Objet és a Design Hét egyaránt népszerűsíti a területen dolgozó és feltörekvő tehetségeket, valamint rávilágít a jelenlegi és jövőbeli trendekre. 2023-as vásár meghatározó módon jeleníti meg a színeket, az extravaganciát, a merészséget és a humort az új szezon értékeként.
A számos résztvevő között a vendégek megtalálhatják például a spanyol Masquespacio-t, melynek otthonra fókuszáló kiállításában számos 3D technológiát és a kézművességet ötvöző kerámiatárgyat láthatunk. A Bitossi Home szintén bemutatja új kollekcióját, amely kifejezi a toszkán márka kreatív szellemét. A sorozatot lágy színek palettája gazdagítja, akárcsak a formák, amelyek elsődleges inspirációjukat a természetben találják. Hiroyuki Murase japán tervező is új projekttel érkezik a vásárra. A Creation as Dialogue célja, hogy összekapcsolja a kézművesség kultúráját Nagoya és Európa között. Három elismert tervezővel, Sawako Furukawa, Daisuke Hirabayashi és Kodo Nawa, valamint tíz Nagoyában működő céggel együttműködve a projekt olyan termékkollekciót dob piacra, amely megtestesíti a két kultúra közötti szinergiát. A vásáron elsőízben kerül bemutatásra továbbá az Alessi, Michele De Lucchi építésszel közösen létrehozott kollekciója is, a 70. évfordulóját ünneplő Lladró cég pedig különleges porcelántárgyakat sorakoztat fel.
Idén a vásár Raphael Navot-ot választotta a Maison & Objet év tervezőjének: a francia designer Apothem Lounge címmel készített installációt erre az alkalomra. A Flos, a Kvadrat és a Roche Bobois márkákkal együttműködésben megalkotott magával ragadó installáció, melynek nyitott szerkezete fényre, illetve textúrára épít.
Raphael Navot: Apothem Lounge
Forrás: Fahrenheit Magazine
A hét alkalmával nagy hangsúly helyeződik a fiatal tehetségek támogatására. A Design Week Factory keretei között a feltörekvő tervezők mutathatják be munkáikat, emellett kapcsolatba léphetnek potenciális ügyfelekkel és munkatársakkal. Ez a kezdeményezés két helyszínen zajlik: az Espace Commines egy galéria design kiállításnak ad otthont, míg a Galerie Joseph Froissart a fiatal francia és nemzetközi formatervezési szcéna alkotóit mutatja be.
A Factory számos rendezvénynek ad otthont, beleértve a kiállításokat, workshopokat és beszélgetéseket. Mindezt azzal a céllal teszi, hogy a élénk és együttműködő környezetet hozzon létre, ahol a feltörekvő tervezők fejleszthetik készségeiket és kiépíthetik hálózataikat. Résztvevői között szerepel például Prisca Razafindrakoto, aki Mullca 510 elnevezésű a megszokott iskolai székeket megújító sorozatát szemlélteti.
Prisca Razafindrakoto: Mullca 510 széksorozata
Forrás: L'Architecture d'Aujourd'hui
A továbbiakban mutatunk néhány meghatározó kiállítót, helyszínt és installációt az idei hétről.
- Kimsooja: To Breathe installáció
Helyszín: Galeries Lafayette Paris Haussmann
A Galeries Lafayette meghívására a koreai származású Kimsooja egy helyspecifikus, fény-orientált alkotást telepített a Paris Hausmmann-ba. A nap folyamán az történelmei épület külső felületei, illetve belső terei egyaránt irizáló, folyamatosan változó felületekké változnak. A „Lélegezni” az első installáció Párizsban, amely ekkora léptékben épít a fény érzékszervi és meditatív tulajdonságainak szemlélésére.
Kimsooja: To Breathe installáció
Forrás: Designboom
- Emmanuel Barrois: Reflexions
Helyszín: Palais Royal Garden
Az Emmanuel Barrois üvegművész által készített 15 méter magas üvegművészeti installáció az építőművészet előtt tiszteleg, arra invitálja a közönséget, hogy elmélkedjen az emberiség szerepéről a holnap világának alakításában. A műalkotás a 2023-as Párizsi Design Héttel indul nemzetközi útjára. A francia fővárosban november 15-ig lesz látható, majd Olaszországba, később Japánba költözik.
Emmanuel Barrois: Reflexions
Forrás: Designboom
- JR: Retour À La Caverne – Acte I – L’entrée de la caverne
Helyszín: Párizsi Nemzeti Opera
A Palais Garnier restaurálási munkáinak részeként a Párizsi Nemzeti Opera felkérte a JR néven ismert francia művészt, hogy öltöztesse fel az emlékművet fedő állványzatot. Az barlangot imitáló alkotás szeptember 6-tól szeptember 25-ig látható az Operaház homlokzatán.
JR: Retour À La Caverne – Acte I – L’entrée de la caverne
Forrás: Designboom
- Ron Mueck: Mass installáció és egyéb művek
Helyszín: Fondation Cartier
A Fondation Cartier meghívására Ron Mueck ausztrál művész, olyan szobrokat mutat be mutat be, melyek közül néhányat még soha nem láttak Franciaországban. A kiállítás középpontjában a Miss névre keresztelt monumentális installáció áll, amelyet eredetileg a Victoria National Gallery megrendelésére készített 2017-ben. A műalkotás száz hatalmas emberi koponyából áll, amelyeket Mueck művészien elrendezett.
Ron Mueck: Mass installációja a Victoria National Gallery-ben
Forrás: Designboom
- Jeremy Maxwell Wintrebert installációja
Helyszín: Hôtel de la Marine
A fújt üvegkorongokból álló modern installáció párhuzamot von múlt és a jelen, a földi és az égi, a hagyományos kézművesség és a kortárs alkotás között. Az alkotás 80 narancssárga és ezüst üvegkorongból áll. A nagyméretű – 11 méter hosszú és 4 méter széles – installáció a mozgás benyomását kelti, akár egy olvadt lávafolyam.
Jeremy Maxwell Wintrebert installációja
Forrás: Art Basel
Források: Maison & Objet, Designboom, Art Basel
Címlapkép: JR, Retour À La Caverne – Acte I – L’entrée de la caverne, Párizsi Nemzeti Opera
Címlapkép forrása: Sortir à Paris