A Victoria & Albert Múzeum minden idők legikonikusabb női előadóit ünnepli újonnan nyíló, Díva címet viselő tárlatán. Az eklektikus kiállítás a 19. századtól napjainkig sorakoztatja fel az opera, színház, film és zenetörténelem kimagasló személyiségeit, egyedülálló betekintést nyújt a globális popkultúrát erősen formáló stílusukba.
A mintegy 250 tárgyat – fotókat, posztereket, illusztrációkat, jelmezeket – és hanganyagokat egyaránt magába foglaló tárlat nagy hangsúlyt fektet a divat témájára. Több mint 60 jellegzetes ruhadarabokat mutat be, melyeket olyan meghatározó hírességeken láthattunk, mint Marilyn Monroe, Cher vagy Madonna. A sor kiegészül olyan nonkonformista művészekkel, mint például Grace Jones, Tina Turner, Janis Joplin, Siouxsie Sioux, Debbie Herry és PJ Harvey. A női előadók mellett többek között Elton John és Prince neve is megjelenik.
Diana Ross, Elton John, és Cher. Rock Music Awards, Santa Monica. 1975.
Fénykép: Mark Sullivan / Victoria & Albert Museum
A show első fele a dívák történetével foglalkozik, vizsgálja a szó terminusának változásait, kezdve a 19. századi operaénekesekkel, akiket még elérhetetlen istennőként imádtak.
Maria Callas operaénekesnő. Royal Opera House, Covent Garden. 1958. England.
Kép: Houston Rogers / Victoria and Albert Museum, London
Figyelmet fordít a következő generáció némafilmes sztárjaira, akik elődjeiktől teljesen eltérő irányt vettek. Közéjük tartozik az eredeti „femme fatale”-nak tartott Theda Bara színésznő, más néven The Vamp. A kiállítás egyik fő elemét képezi az a gyöngysorokból készült melltartó, amelyet Bara, Kleopátra szerepét játszva viselt 1917-ben. Ugyanígy meghatározó szerepet kap Marilyn Monroe fekete ruhája, amelyet az 1959-es Van, aki forrón szereti (Some Like It Hot) c. filmben láthattunk. Bemutatásra kerül továbbá az az Edith Head által tervezett koktélruha, amelyet Bette Davis, Margo Channing szerepében öltött magára a Mindent Éváról c. (All About Eve) 1950-es moziban. A kiállítás egyaránt bemutatja Davis küzdelmét a színészi pályán történő elismerésért. A Bob Mackie és Sandy Powell által tervezett egyedi ruhadarabok szintén meghatározó komponensként jelentkeznek.
Theda Bara Kleopátra szerepében, 1917.
Kép forrása: Victoria & Albert Museum/Alamy Stock Photo
A második részben olyan kérdések kerülnek feldolgozásra, amelyek a mai napig formálják a dívák szerepét, megítélését. Például Nina Simone-t, Billie Holiday-t és Aretha Franklint sokszor annak fényében tarjuk számon, hogy énekesként hogyan használták hangjukat a különféle civil aktivista és politikai területeket érintő témákban. A szakasz foglalkozik továbbá a modern dívák (pl. Lady Gaga, Rihanna, Beyoncé, Billie Eilish) és a közösségi média platformok kapcsolatával, online jelenlétük hatásaival.
A kiállítás 2023. június 24-től – 2024. április 7-ig lesz látogatható V&A Múzeumban.
Források: The Guardian, Harper's Bazaar, Victoria & Albert Museum
Címlapkép: Debbie Harry a Sun magazint olvassa, fényképezte Chris Stein/Rednight Inc. 1979.
Címlapkép forrása: Reddit