Itt a nyár, a legjobb időszak a kikapcsolódásra. Szabad óráinkat talán még szívesebben töltjük olvasással, hiszen ilyenkor mindinkább kiélvezhetjük az általa nyújtott szellemi kalandozást. Cikkünkben olyan könyveket ajánlunk, amelyek hazai szinten meghatározó írásként jelentkeznek a művészet és műtárgykereskedelem témakörében. Válogatásunk kötetei vizsgálják és elemzik a művészet jelenlegi helyzetét, feltárják és bemutatják a műgyűjtés alapvető lépéseit, folyamatait. Mindemellett számos érdekességgel szolgálnak, informatív tartalmukkal, bárkinek jelentős segítséget nyújthatnak a két területen való eligazodáshoz, a már meglévő ismeretek bővítéséhez.
Philippe Dana, Pierre Vasarely: Vasarely regényes évszázada (Prae Kiadó, 2022)
A Pécsett született Victor Vasarely a 20. századi képzőművészet megkerülhetetlen alakja. Alkotásaival megreformálta a reklámipart, a divatot és jelentős hatást gyakorolt a populáris kultúrára. Egy díjnyertes grafikai pályázatnak köszönhetően 1930-ban Párizsba költözött, kezdetben illusztrátorként, reklámgrafikusként kereste kenyerét. Az 50-es évektől kinetikai, optikai vizsgálatokat végzett, szemet becsapó, térhatású műveivel osztatlan sikert aratott.
Vasarely regényes évszázada c. könyv borítója
Forrás: Bookline
Kiváló nyári olvasmány lehet a Philippe Dana (francia újságíró) és Pierre Vasarely által írt könyv. Pierre a világhírű művész unokája, már régóta tervezte kötet formájába önteni nagyapja élettörténetét. A könyv kronologikusan követi végig a kilencven esztendőt megélt alkotó életét, hagyatékának sorsát. A kötet ugyanúgy szól Victor Vasarely feleségéről, illetve családjáról. Egészen részletesen számol be olyan apróságokról is, mint Vasarely szokásai. Az olvasó számára átható módon rajzolódhat ki a művész személyisége.
Cserba Júlia: Nyissuk ki az ajtót! 55 párizsi beszélgetés című interjúkötete (Kijárat Kiadó, 2022)
Cserba Júlia Párizsban élő művészeti író, független kurátor. Legújabb könyvében a kortárs művészet kiemelkedő alakjaival készített interjúk olvashatók.
A Nyissuk ki az ajtót! 55 párizsi beszélgetés borítója
Forrás: Kijárat Kiadó
A kötet fontos – a hazai közönség számára talán kevésbé ismert – életpályákat, személyes motivációkat, alkotói, kurátori vagy intézményvezetői programokat tartalmaz, melynek során izgalmas képek tárulnak fel az elmúlt huszonöt év franciaországi művészet életéből. Az interjúalanyok többségében a képzőművészeti színtér kiemelkedő szereplői (művészek, galeristák, kurátorok), azonban más területeket érintően is felbukkan egy-egy izgalmas személy, például írók vagy zenészek.
A könyvről korábbi cikkünkben hosszabb ismertetés olvasható.
Bánó András, Antal Péter: A Műgyűjtő (beszélgetőkönyv, Makláry Artworks, 2023)
Az idén megjelent könyvben Bánó András újságíró kérdezi Antal Péter műgyűjtőt kalandos történetekkel teli életéről, gyűjtéshez kapcsolódó viszonyáról.
Bánó András beszélgetőkönyvének borítója
Forrás: Libri
A kötetből kiderül többek között, hogy miként jutott hozzá magyar festőóriások képeihez (pl.: Csontváry, Vaszary, Rippl-Rónai, Vasarely), milyen volt az árverések hangulata egykor, hogyan szereztek meg fő műveket a 60-as, 70-s években a kor kereskedői olyan nagy művészektől, mint Anna Margit, Bálint Endre vagy Ország Lili. Külön fejezet foglalkozik az amatőr és a profi hamisítványokkal. Antal Péter nyíltan beszél élete mindent háttérbe szorító szenvedélyéről, a műgyűjtésről, képvadászatokról, a műkereskedelem sokszor rejtélyes titkairól lebbenti fel a fátylat. Érdekes olvasmány lehet mindenkinek, akit vonz a művészet, a galériák és a műgyűjtés világa.
Martos Gábor: Önarckép nyaklánccal – Női alkotók a műkereskedelemben című könyve (Typotex Kiadó, 2021) és korábbi írások
Martos Gábor könyvei a Typotex Kiadónál: Műkereskedelem – Egy cápa ára (2013); „Ilyet én is tudok” (2018); Önarckép nyaklánccal (2021)
Forrás: alkotomuveszet.hu
Az Önarckép nyaklánccal – Női alkotók a műkereskedelemben (2021) egy lazán összefüggő „sorozatnak” a része. Az első könyv a Műkereskedelem – Egy cápa ára (2013) az árverések izgalmas, külső szemlélő számára néha már érthetetlennek tűnő világában igyekszik eligazítani az olvasót. A második, az „Ilyet én is tudok” – Sokmilliós művek kalapács alatt (2018) az absztrakt nonfiguratív művek piaci szereplését járja körül. A legújabb kötet annak próbál utánajárni, hogy a világ műkereskedelmében miért jut a férfiaknál jóval kisebb szerep a női alkotóknak.
Martos Gábor művészeti író, a MúzeumCafé volt főszerkesztője. A műkereskedelem elméleti kérdéseivel 2000 óta foglalkozik intenzíven. Több száz cikket írt ezekkel kapcsolatban hazai és külföldi lapokban, 2011-ben – Magyarországon elsőként – PhD-fokozatot szerzett a témából.
Források: Typotex, Kijárat Kiadó, Makláry Artworks, Irodalmi Jelen
Címlapkép: Martos Gábor: Önarkép nyaklánccal (Typotex, 2021). Forrás: Szentendrei Kulturális Központ