Egy műalkotás, egy művész és egy enteriőr: új sorozatunkban antik és kortárs műtárgyakat mutatunk be olvasóinknak és szemléltetjük, hogyan simulhatnak bele ízlésesen a mindennapjainkba.

Műtárgy rovatunkban hétről-hétre olyan kortárs művészeti alkotásokat mutatunk be, melyek jól illenek modern enteriőrökbe és amelyekkel jó együtt élni a hétköznapokban. Az eddig bemutatott lakásbelsők mind-mind valamilyen egységes szemléletmódot bemutató, határozott stílussal rendelkeztek. Közülük több igen exkluzív helyszín, amely meg is kívánja valamilyen műtárgy befogadását.

width=640

Ezúttal viszont azt szeretnénk megmutatni az olvasók számára, hogy nemcsak különleges helyszíneken kaphat helyet egy festmény vagy egy szobor. Egy hétköznapibb, klasszikusabb enteriőr is teljesen alkalmas arra, hogy műtárgyakkal tegyük gazdagabbá. Sőt, feltehetőleg ezeken a helyszíneken könnyebb dolgunk is van a választást illetően, mivel a fehér falak és a sterilebb közeg szinte megidézik a múzeumi atmoszférát, így emelkedettebb hangulatot varázsolhatunk belőlük a művészet segítségével.

Egy olyan szobák közti közlekedő-folyosó részletét választottuk, ahol a fehér falakat csak az ablaknyílás osztja meg. A berendezés jelzésértékű, visszafogott színekkel rendelkező bútorokból áll. Akár ismerősnek is tűnhet ez a lakásszeglet, annyira tipikus és hagyományos. Bármely új építésű ház belső tere is lehetne. Ezek az egyszerű falak csaknem kínálják magukat arra, hogy kreatív módon bánjunk velük és valamilyen karaktert kölcsönözzünk nekik. Mi sem kézenfekvőbb tehát, minthogy egy kortárs műalkotással gazdagítsuk a teret.

width=640

Françoise Gilot Szívből című kompozíciója az enteriőrre is jellemző hagyományos jellegű motívumkincsből áll. Bár a kép alkotóelemei alapvető geometrikus formák, mégis egy különleges egységet alkotnak, melyből ősi energia árad. Az erőt sugárzó madár figura őskori szimbólumvilágot sejtet. Környezetében megjelennek az égitestek, melyek mondavilágok kiemelt jelentőségű elemei, így az egész mű stílusa évezredes kultúrákhoz köthető.

width=640

Picasso egykori kedvesének művészeti kifejezőeszköze jellemzően az egyszerűségre, közérthetőségre törekszik. Ezt a szándékot tökéletesen megtestesíti a bemutatott kompozíció is. A fehér és fekete ellentétére épülő kontúros struktúrában kiemelt szerepe van a rajzosságnak. A lecsupaszított motívumokból építkező kompozíció nagyszerűsége az asszociációk előhívásában rejlik. Pontosan ez a jellegzetesség teszi izgalmassá a művésznő egész életművét, amelyben több ezer év művészeti hagyományát közérthető formában, saját kortárs vizuális nyelvébe sűríti.

Az átjáróba való installálás azért is szerencsés megoldás, mivel itt minden vendégünk megcsodálhatja gyűjteményünk darabját. A kép által teremtett atmoszféra személyes tulajdonságainkat, gondolkodásmódunkat is közvetíti, általa szavak nélkül kommunikálhatunk a hozzánk betérőkkel.

Kíváncsi vagy, hogy egy-egy enteriőrbe milyen műtárgyakat javaslunk, kövesd rovatunkat a Lakáskultúra oldalán: http://www.lakaskultura.hu/mutargy/

 

Kapcsolódó cikkek

Egyéb

Súlyos gondokkal küzd a párizsi Louvre – Külön termet kap a Mona Lisa

A közgyűjteményeket általában sehol nem veti fel a pénz, ám az a most nyilvánosságra került,

Elolvasom

Egyéb

Február 6-9. között, 40 galéria részvételével rendezik meg az Art and Antique művészeti vásárt

Idén február 6. és 9. között rendezik meg Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vásárát.

Elolvasom

Egyéb

Kihirdették a HAB Díj nyerteseit

Idén is ünnepélyes díjátadó keretében hirdették ki a HAB Díj nyerteseit a Hungarian Art &

Elolvasom

Egyéb

Ezek voltak 2024 legmeghatározóbb pillanatai és trendjei a nemzetközi művészeti színtéren

Bár a tavalyi év nem bizonyult könnyűnek a nemzetközi műtárgypiacon, számos eseménydús fordulatnak és népszerű

Elolvasom