Az Út – Fajó János és a Pesti Műhely címmel, több kínai helyszínen bemutatásra kerülő vándorkiállítás indul az MNB Arts and Culture divíziója és a Fajó Alapítvány együttműködésében. Az első bemutató Sanghajban, a Liu Haisu Művészeti Múzeumban 2023. augusztus 19-én nyílik.

Az MNB 2020-ban kezdte el kortárs gyűjteménye építését, elsősorban a magyar geometrikus absztrakt és a neoavantgárd irányzat művészeire fókuszálva, akik a hatvanas-hetvenes években együtt haladtak a világ legprogresszívabb irányzataival, és maradandó életművük fontos mérföldkő a magyar művészet történetében. A gyűjteményezés azóta kiegészült a középgenerációs és a legfiatalabb korosztály munkáival, de a misszió változatlan: a hazai közönség mellett külföldön is láthatóvá tenni az MNB által életre hívott kortárs gyűjtemény anyagát. A most útjára induló kiállítás-sorozat Kína számos nagyvárosában lesz látható az év második felében.

A nagyszabású, – több mint 45 műből álló – intézményi tárlat anyaga a Pesti Műhely alapító tagjaira koncentrál, akik 1971 és 1988 közt szitanyomó tevékenységgel foglalkoztak, és a korszak meghatározó művészeti közösségét alkották. A Pesti Műhely minden tagjától (Bak Imre, Fajó János, Hencze Tamás, Keserü Ilona, Mengyán András és Nádler István) több fontos alkotás is szerepel a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményében, ezekből válogatott Sárvári Zita kurátor, kiegészítve a Fajó Alapítvány saját anyagával és kölcsönzött művekkel.

A Pesti Műhely tevékenysége 1971-ben indult, amikor Bak Imre, Fajó János és Nádler István képzőművészeti alkotói közösségi programot dolgozott ki, amelynek a vizuális környezet fejlesztése volt a célja. Aktivitásuk a reklámgrafikától az öltözködésen át a várostervezésig terjedt. Hangsúlyozták a sokszorosítás fontosságát. Célként határozták meg a művészet demokratizálását, az alkotások reprodukcióinak terjesztését. 1973-ban egy Benczúr utcai szenespincében szitanyomó műhelyt létesítettek, innentől nemcsak alkotócsoportként, hanem kiadóként is működtek.

„A kiállítás címe összetett szimbólumokra épül. Az út az, amit a Pesti Műhely tagjai bejártak pályájuk során, és amit most a műalkotások megtesznek. A szitanyomás technikája a selyemúttal került be Európába. Az út alapvetően az élet gyakori metaforája, mely arra emlékeztet bennünket, hogy nem a cél a legfontosabb. Az út maga a fejlődés.” – mondta el a kiállítási koncepcióról Sárvári Zita, a kiállítás kurátora és a Fajó Alapítvány művészeti tanácsadója.

width=400
Fajó János Műteremház

A Fajó Alapítványt a művész felesége, Fajóné Hajós Ágnes alapította 2019-ben azzal a céllal, hogy továbbvigye az alkotó szellemiségét és menedzselje a művészeti hagyatékot.

A Liu Haisu Művészeti Múzeum, amellett, hogy kiállításoknak ad otthont, akadémiai kutatásokat támogat, edukatív funkciókat lát el, illetve elősegíti a kultúrák közötti átjárásokat. Magyar művészetet sem először láthat itt a kínai közönség.

Az MNB Arts and Culture divíziónak nincs saját kiállítótere, de folyamatosan keressük a lehetőséget, hogy gyűjteményünket láthatóvá tegyük a nagyközönség számára is. Külön öröm, ha ezt a nemzetközi art world fontos színhelyein tehetjük, egyfajta kultúrdiplomáciai misszióként. Egy vállalati gyűjtemény mindig növeli az adott intézmény presztízsét, jelen esetben az MNB gyűjtemény nemzetközi bemutatása nemcsak a bank, hanem az ország imázsát is pozitívan befolyásolja. Kína az utóbbi években jelentős mértékben fejlesztette soft power infrastruktúráját, rengeteg új múzeum épült, amelyek kiemelt szerepet játszanak a nemzetközi kulturális kapcsolatok építésében, és amelyekben szívesen mutatnak be európai művészeket.” – hangsúlyozta Hamvai Kinga, a gyűjtemény gondozásáért felelős MNB Arts and Culture divízió vezetője.

A kiállítás 2023. augusztus 19 – szeptember 17. között lesz látogatható.

 

Forrás: Fajó Alapítvány

Címlapkép: Liu Haisu Művészeti Múzeum, Sanghaj

Címlapkép forrása: Fajó Alapítvány

Kapcsolódó cikkek

Egyéb

Súlyos gondokkal küzd a párizsi Louvre – Külön termet kap a Mona Lisa

A közgyűjteményeket általában sehol nem veti fel a pénz, ám az a most nyilvánosságra került,

Elolvasom

Egyéb

Február 6-9. között, 40 galéria részvételével rendezik meg az Art and Antique művészeti vásárt

Idén február 6. és 9. között rendezik meg Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vásárát.

Elolvasom

Egyéb

Kihirdették a HAB Díj nyerteseit

Idén is ünnepélyes díjátadó keretében hirdették ki a HAB Díj nyerteseit a Hungarian Art &

Elolvasom

Egyéb

Ezek voltak 2024 legmeghatározóbb pillanatai és trendjei a nemzetközi művészeti színtéren

Bár a tavalyi év nem bizonyult könnyűnek a nemzetközi műtárgypiacon, számos eseménydús fordulatnak és népszerű

Elolvasom