Ahogy nemrég írtunk róla, akár a 90 métert is elérheti az MBH új székházának magassága, amivel ez lenne Budapest második legmagasabb irodaépülete. Ha viszont az összes fővárosi építményt figyelembe vesszük, akkor ezzel a magassággal csak a kilencedik helyre férne fel. Vajon melyik lehet az a nyolc építmény Budapesten ami még ennél is magasabb? Az alábbi listán ezeket mutatjuk be.
Ha valakit megkérdezünk, hogy melyik ma Budapest legmagasabb épülete, akkor tavaly óta azonnal rávágja, hogy a Mol-székház. Ha viszont épület helyett építményt kérdezünk, akkor már jelentősen nagyobb lehet a bizonytalanság, hiszen ebbe már az adótornyok és a különböző anyagok tárolására használt tornyok is beletartoznak.
Az építmények tehát két kategóriába sorolhatók. Egyiket az épületek jelentik, amelyek különböző emberi tevékenységek végzésére szolgáló létesítmények, pl. lakás, munkavégzés, pihenés, melyek helyiségeket és tereket foglalnak magukba. Ezzel szemben a szintén építményekhez tartozó műtárgyak közé részben a vonalas infrastruktúra elemei – pl. út, vasút, híd -, részben pedig valamilyen rendeltetéssel összefüggő tevékenység elemei – pl. adótorony, távközlési tornyok, gáz, víz, ömlesztett anyag tárolói – tartoznak.
Első körben nézzük, melyek a főváros legmagasabb építményei, amik között a legmagasabb a 200 méteres magasságot is meghaladja.
Budapest legmagasabb építményei
- MVM Észak-Budai Fűtőerőmű kéménye: 216 m
- Széchenyi-hegyi adótorony: 192 m
- Száva utcai adótorony: 154 m
- Kelenföldi Erőmű egykori kéménye (ma már használaton kívül van): 146 m
- Mol Campus: 143 m
- Újpesti Erőmű kéménye: 122 m
- Parlament: 96 m
- Szent István Bazilika: 96 m
- Nagyvárad téri Elméleti Tömb (SOTE): 88 m
- Kőbányai Szent László Templom: 83 m
A továbbiakban pedig áttérünk az épületekre, de itt is elsősorban a lakó-, iroda- és kereskedelmi épületekre, mivel például templomból nagyon sok van 70 méter körül, így azokkal együtt szinte kizárólag templomok alkotnák a listát. Zárójelben a kerületet jelöltük, ahol az adott épület található.
Budapest legmagasabb iroda-, lakó- és kereskedelmi épületei
- Mol Campus: 143 m (XI.)
- Nagyvárad téri Elméleti Tömb (SOTE): 88 m (VIII.)
- Országos Nyugdíjfolyósító Intézet székháza: 73 m (XIII.)
- Víztoronyház: 71 m (XV.)
- Schönherz Kollégium: 67 m (XI.)
- Agora Tower 65 m (XIII.)
- Körszálló: 64 m (II.)
- Europe Tower: 64 m (XIII.)
- Duna Tower: 62 m (XIII.)
- Kassai téri toronyház / Országos Rendőr-főkapitányság: 60-60 m (XIV., XIII.)
Bármelyik listát is nézzük, jól látszik, hogy Budapesten egyáltalán nem jellemzők a viliágviszonylatban magasnak számító toronyházak. A hivatalos kategória például azt mondja ki, hogy egy épület 150 méteres magasság felett nevezhető felhőkarcolónak, amibe még a Mol-torony épülete sem tartozik bele. Egy 90 méteres épület tehát nemzetközi viszonylatban nem nevezhető kiugróan magasnak, a magyar fővárosban mégis kimagaslónak számít, még abban a XIII. kerületben is, ahol az utóbbi években számos, az átlagnál magasabb irodaház épült.
Címlapkép forrása: Stiller Ákos / Portfolio