Új vezetéssel és régi-új helyszínen rendezik meg szeptember 12-15. között Bécs legnagyobb kortárs képzőművészeti vásárát, a Vienna Contemporaryt.

Az idén 10. kiadását ünneplő Vienna Contemporary (VCT) és elődje, a VIENNAFAIR kezdettől fogva azt a célt tűzte maga elé, hogy úttörő előmozdítója legyen a közép- és kelet-európai műtárgypiac globális integrálódásának, a híd szerepét töltse be a „Nyugat” és a „Kelet” között. És bár a vásár az évek során több tulajdonos-, név-, helyszín- és management-váltáson ment keresztül, mely változások többnyire a koncepcióra is hatással voltak, a mustra alapvető küldetése nem változott. Ugyanakkor jelentősen módosultak azok a körülmények, melyek között igyekeztek megfelelni kitűzött céljuknak és az említett gyakori változások minden bizonnyal az útkeresés állomásainak tekinthetők. Hogy csak néhányat említsünk a megváltozott körülmények közül:

  • kezdetben valóban ez a vásár volt „a” kapu a globális piachoz a közép- és kelet-európai kortárs galériák számára, mivel itt földrajzi és történelmi okok miatt a nyugati piac egészénél jóval nagyobb volt az érdeklődés régiónk iránt és a részvételt a helyismeret és a részben a földrajzi közelségből adódó alacsonyabb költségek is megkönnyítették. Időközben azonban a régió galériának egy része és köztük szerencsére több hazai galéria is „magasabb osztályba lépett” és ezek ma már jó eséllyel pályáznak a bécsinél is jelentősebb, globális közönséget vonzó vásárokon történő részvételre is, beleértve akár a vásári piac csúcsát jelentő Art Baselt is. E galériák számára ma már nem feltétlenül központi prioritás a bécsi jelenlét.
  • régiónk galériái számára néhány éve ráadásul már nem is úgy merül fel a kérdés, hogy részt vegyenek-e a bécsi vásáron, hanem úgy, hogy melyiken, hiszen 2021-ben új, komoly szereplő, a Spark Art Fair is megjelent a piacon. Igaz, az első két, ígéretes vásár után a tavalyi évet kihagyták, ami jelzi, hogy náluk sem minden a tervek szerint alakult, de idén visszatértek. Koncepciójuk markánsan eltér a Vienna Contemporary-től – másképp nem is nagyon lehetnének eredményesek, hiszen Bécs aligha bírna el két, egymáshoz túlzottan hasonlító vásárt. A VCT és a Spark 2021-24-es részvételi listáinak tanulmányozása azt mutatja, hogy a galériák többsége még nem tette le végérvényesen a voksát egyik vagy másik vásár mellett; hol az egyiket, hol a másikat részesítik előnyben. Olyan viszont kevés van közöttük – magyar részről például idén csak az acb Galéria – mely mindkettőn részt akar vagy részt tud venni.
  • növekvő konkurenciát jelentenek a VC számára a közép-európai régió más városainak összességében eredményesen fejlődő vásárai is, köztük legfőképp a 2011-ben indult Art Market Budapest, mely maga is a térség vezető kortárs vásáraként pozícionálja magát.
  • természetesen van egy szinte folyamatosan változó körülmény is, a nemzetközi műtárgypiac mindenkori „üzemi hőmérséklete”. A piac jelenleg éppen nem a legmagasabb fordulatszámon pörög, amit a VCT szervezőinek még akkor is figyelembe kell venniük, ha a visszaesés elsősorban nem azokban az árkategóriákban következett be, ahol a VCT – és a régió többi vására – árai mozognak.
  • a műtárgypiac mindenkori állapota sosem független a nemzetközi helyzet alakulásától, utóbbi hatása azonban a legritkább esetben jelentkezik olyan közvetlen módon, mint ahogy az a VCT esetében történt. A vásárnak ugyanis 2012-2022 között orosz tulajdonosai voltak, ami sokáig inkább hitelesebbé tette a régiónkra való koncentrálás stratégiáját, az Ukrajna elleni orosz támadást követően azonban gyorsan tehertétellé vált. Igaz, nem soká, mert alig néhány héttel a konfliktus kirobbanása után az oroszok kiszálltak a vásárt működtető cégből, ami azóta hazai, azaz osztrák vállalkozások tulajdonában van.

A tulajdonosi kört leszámítva idén is sok minden változik. Igaz, az új helyszín valójában nem új, hiszen a vásár – még korábbi nevén – a Messe Wienből, Bécs vásárvárosából indult és annak D csarnokába tér most vissza. Innen a vásár az elmúlt évtized közepén tette át székhelyét az indusztriális hangulatot árasztó Marx-Halle rendezvénycsarnokba, hogy aztán néhány évvel később átköltözzön egy elegáns neoreneszánsz belvárosi palotába, a Kursalon Wienbe. Utóbbi már csak azért sem lehetett ideális helyszín, mert méretei nemigen tették lehetővé hatvannál több stand kialakítását. Igaz, a vásár akkori vezetői, élükön a pozsonyi Boris Ondreickával, igyekeztek ebből erényt kovácsolni, mondván, a magas színvonal biztosítása erős szelekciót követel meg a jelentkező galériák között és a szélesebb részvétel nem is cél. Mégis benne volt a levegőben, hogy a vásár előbb-utóbb innen is továbbáll. Mostanra a kör bezárult, a vásár visszatér eredeti helyszínére. De már új művészeti vezetéssel: tavaly ősszel, a vásár legutóbbi kiadását követően Ondreicka helyét Francesca Gavin, Londonban és Bécsben működő független kurátor, művészeti író és folyóiratszerkesztő vette át. Gavin számára a vásár nem ismeretlen terep, hiszen annak előkészítésében az egyik új szekció kurátoraként már tavaly fontos szerepet játszott.

mutargy1111
Csizik Balázs: Synesthesia Miskolc, 2022, a Molnár Ani Galéria jóvoltából

Tavalyhoz képest a legszembetűnőbb változás a résztvevő galériák lényegesen nagyobb száma. Míg a legutóbbi években, főként a helyhiány miatt, a standok száma alig haladta meg a 60-at, idén 104 kiállító, köztük több mint 90 galéria jelentkezését fogadták el 24 országból. Ehhez a jelentős nagyságrendű bővüléshez a magyar galériák is hozzájárultak; míg a tavalyi VCT-n a Bécsben és Budapesten egyaránt működő Knoll mellett csak az acb és a Kisterem vett részt, addig idén öt galéria is kiállít: az acb, az Einspach Fine Art & Photography, a Molnár Ani Galéria, a Horizont és a Vintage. Ennél több kiállító csak 3 országot képvisel. A házigazda Ausztriából 43 galéria nevezett, s ezúttal az osztrák galériás színtér olyan zászlóshajói is képviseltetik magukat, mint a Galerie Thaddaeus Ropac és a Galerie Krinzinger, melyek korábban csak nagyritkán állítottak ki hazai pályán. Olaszországból kilencen, Németországból pedig heten jönnek. A kiállítók számának jelentős bővülése nem jár a földrajzi arányok érdemi módosulásával, így a fókusz továbbra is a közép- és kelet-európai régión van. A New York-i Ashes/Ashes-t leszámítva valamennyi résztvevő európai.

műtárgy2
Drozdik Orshi: Blink and sigh, 1977, az Einspach Fine Art & Photography jóvoltából

A galériák többsége a fő szekcióban állít ki, de lesz két további szekció is, a ZONE1 és a CONTEXT. A Zone1 tavalyról már ismert – ekkor ezt a szekciót kurálta a mostanra a vásár művészeti vezetőjévé előlépett Francesca Gavin –, itt fiatal osztrák, vagy pályájukkal Ausztriához (is) kötődő művészek állíthatnak ki, idén szám szerint tízen. Újdonság viszont a CONTEXT, mely kilenc galéria közreműködésével a XX. század utolsó évtizedeinek néhány olyan művészi pozícióját mutatja be, melyek az alkotók fiatalabb, pályájukkal már a XXI. századhoz kötődő nemzedékeire mindmáig nagy hatással vannak. A kurátor Pernilla Holmes. A vásáron kiállító magyar galériák közül az acb és az Einspach Fine Art & Photography ebben a szekcióban is szerepet vállalt; előbbi Ujj Zsuzsi, utóbbi Drozdik Orshi munkáival – többek között olyan művészek társaságában, mint Arnulf Rainer vagy Kiki Kogelnik. 

műtárgy3
Kiki Kogelnik: „Venetian Blinds”, 1980, a „Women” sorozatból, a művész és a Galerie bei der Albertina Zetter jóvoltából

A kiegészítő szakmai programok sora 2022-ben gazdagodott a kerekasztalokat és egy speciális kiállítást is magában foglaló VCT-Statement-tel, akkor a téma – sürgető aktualitása miatt – Ukrajna volt. Idén a meghívott szakemberek az energia, a fenntartható fejlődés kérdéseit, a tudomány és a művészet számára nyíló közös cselekvési lehetőségeket vitatják meg. A hagyományos pódiumbeszélgetések és panelviták többek között a gyűjteményépítést, a művészeti vásároknak egy-egy város életében betöltött szerepét, a kurátori munka új modelljeit járják körül. Annak a vitának, mely a regionális kulturális ökoszisztémáknak a globalizáció korában betöltött szerepével foglalkozik, Erdődi Katalin személyében magyar résztvevője is lesz.

Az elmúlt években kialakult hagyományt követve idén is a VCT-vel egyidejűleg lesz látogatható a Parallel Vienna, mely magát egy művészeti vásár, egy kiállítási platform és művészstúdiók kombinációjaként definiálja. A rendezvény helyszíne idén az Otto-Wagner-Pavillon lesz a Karlsplatzon. Ugyancsak a VCT napjaiban nyílnak meg a Curated by rendezvénysorozatának utána még hetekig látogatható kiállításai. A résztvevő galériák egy közös hívószóra – idén az Untold narratives-re – reflektáló kiállításokat rendeznek meghívott vendégkurátorok közreműködésével. Utóbbiak idei névsorában is van magyar név, Krasznahorkai Katáé, aki a német Gabriele Stötzer tárlatát kurálja a Galerie Steinek-ben. 

Szerző: műtárgy.com

Címlapkép: A Messe Wien D pavilonja, az idei Vienna Contemporary helyszíne. Fotó: Maria Belova, a Vienna Contemporary jóvoltából.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Kapcsolódó cikkek

Kiállítás-, programajánlók

Mengyán András jubileumi kiállítása a Vasarely Múzeumban

Ünnepélyes keretek között megnyílt Mengyán András monografikus kiállítása, amelyet a művész 80. születésnapja alkalmából rendeztek

Elolvasom

Hírek

Felhívás a Breuer Marcell emlékpad támogatására

Pécs, és Magyarország egyik legjelentősebb nemzetközi hírnevet elért szülöttje Breuer Marcell építész és tárgytervező. Nevét

Elolvasom

Hírek Kortárs Műgyűjtés

Megdőlhet Maurer Dóra életműrekordja egy júniusi kölni árverésen

A legnagyobb német árverőházak közé tartozó kölni Van Ham Kunstauktionen kínálatában viszonylag gyakran szerepelnek magyar

Elolvasom

Kiállítás-, programajánlók

Az Essentia Artis harmadjára tölti meg kortárs művészettel a Pesti Vigadót

Március 1. és május 10. között látogatható az Essentia Artis, a Magyar Művészeti Akadémia 2024-ben

Elolvasom