Májusban új, hiánypótló művészeti központot hozott létre a Magyar Bankholding Hungarian Art & Business (HAB) néven, amely a magyar kortárs művészet támogatását célozza. A kezdeményezés egy komplex kortárs művészeti ökoszisztéma, saját kiállítótérrel, rendszeres időszaki kiállításokkal, amelyek alapja az MBH Bank műgyűjteménye. A HAB ezt bővíti, gondolja újra, és tárja a látogatók elé 2023 júniusától.
A HAB egy olyan kulturális és társadalmi találkozóhelyet kínál, amely a látogatókat nemcsak a művészettel, hanem egymással is képes összekapcsolni, ösztönözve a művészeti fókuszú párbeszéd megteremtését. A platform első időszakos kiállítását az MBH Bank Művészeti Alapítvány gondozásában álló gyűjtemény jelentős darabjai alkotják.
Az MBH Bank a magyar kultúra és a fiatal magyar művészek támogatására, valamint a birtokában lévő műgyűjtemény méltó gondozására és modernizálására a közelmúltban hozta létre művészeti alapítványát, az MBH Bank a Művészet Támogatásáért és Fejlesztéséért Alapítványt. A művészeti központ ennek égisze alatt jön létre Budapesten, az Andrássy úton.
Az új művészeti és edukációs központ a látogatóknak minőségi kulturális és társasági programokat, rendszeres, izgalmas időszaki kortárs kiállításokat, a művészek számára pedig kiállítási lehetőséget, egyedi grafikai és alkotóműhelyeket, illetve ösztöndíj- és rezidenciaprogramot is biztosít a jövőben. A főváros szívében megnyíló épület az interaktív terek mellett kávézóval is várja majd az érdeklődőket.
A HAB célja, hogy támogassa a hazai és a régiós kortárs művészeti szcénát, elősegítse a művészet szeretetét és megismerését, valamint párbeszédet teremtsen a művészeten keresztül. Emellett elkötelezett a magyar és a nemzetközi kortárs képzőművészeti közösségek közötti szakmai kapcsolatok kialakítása és ápolása iránt.
Metzing Eszter: Born of slime and decay, 2022
Forrás: esztermetzing.com
Hiánypótló programok és műhelyek
A ház rendszeres időszaki kortárs kiállításoknak fog otthont nyújtani, amelyeket a látogatók ingyenesen megtekinthetnek a megadott időszakokban. Emellett az érdeklődőket minőségi kulturális és társasági programok, workshopok is várják. A művészeti oktatások inspiráló környezetben, professzionális eszközökkel valósulnak meg felnőtteknek és gyermekeknek egyaránt, és a művészeti látásmód fejlesztését, valamint a technikai megoldások kibontakoztatását célozzák.
A HAB tevékenységének másik kiemelt pillére a művészek támogatása. Ehhez a központ egyedi grafikai és alkotóműhelyeket biztosít, illetve ösztöndíj- és rezidenciaprogramot is létrehoz a számukra. Utóbbi keretében a művészeknek lehetőségük adódik beköltözni a HAB épületébe, ahol koncentráltan kísérletezhetnek a ház által biztosított eszközpark segítségével. A hiánypótló grafikai műhely kialakításával a HAB célja, hogy elősegítse a klasszikus sokszorosítótechnikák kortárs alkalmazását és népszerűsítését.
Fehér László: Fény a vízben (részlet), 1997
Forrás: Hungarian Art & Business (HAB)
Nyitókiállítás az MBH Bank nívós gyűjteményéből
A HAB első időszaki kiállításán szereplő műalkotások az MBH Bank művészeti alapítványának gondozásában álló gyűjtemény kiemelkedő darabjai. A kollekciót főként a 19. és a 20. századi magyar képzőművészet fontos műalkotásai képezik. Az MBH Bank több mint 30 éve kezdte összeállítani gyűjteményét, amely többek között olyan kiemelkedő alkotásokat tartalmaz, mint Barabás Miklós Egy utazó cigánycsalád Erdélyben vagy Székely Bertalan Csónakázó szerelmesek című műve. A kollekció számos eleme művészettörténeti jelentőséggel bír azáltal, hogy reprezentálja az egyes művészeti irányzatokat, illetve az adott alkotó életművében ritkaságnak számító alkotásnak, fő művének is tekinthető. A gyűjtemény többszáz darabból áll, és egyes alkotásokat csak kivételes alkalmakkor láthatott eddig a nagyközönség. A HAB nyitókiállítására kiválogatott műveket olyan ismert festők jegyzik, mint Székely Bertalan, Rippl-Rónai József, Szőnyi István és Mednyánszky László. Az első időszaki kiállítás kurátora Rockenbauer Zoltán.
„A művészet élő helyeként szeretnénk teret adni az alapítványi gyűjtemény leginkább kortárs darabokkal történő, folyamatos bővítéséhez, valamint a kollekció köré szervezett múzeumpedagógiai, művészeti foglalkozásoknak és közéleti programoknak egyaránt. A régi és az új, a 19-20. század és a kortárs összevetése lehetőséget teremt az egyes műremekek teljesen más szemszögből való megvilágítására, átkeretezésére. Az irányzatok ilyen jellegű kohéziója új szintre emelheti a művészet megértését és befogadását” – fejtette ki a nyitókiállítás kapcsán Vékony Délia, a HAB művészeti igazgatója.
Forrás: Hungarian Art & Business (HAB)
Címlapkép forrása: Hungarian Art & Business (HAB)