December 12-én a Magyar Művészeti Akadémia Kiadójának sajtótájékoztatóján hiánypótló kiadványokat mutattak be a nagyközönség számára. Az évente kiadott, magas minőségben elkészült mintegy 30-40 új kötet az MMA egészét jeleníti meg, valamennyi művészeti ágat reprezentálja. Az idén megjelent kötetek több neves magyar alkotóművész munkásságát mutatják be és többek között olyan témákat járnak körül, mint a magyarországi barokk freskófestészet; egyes sorozatok pedig különféle művészetfilozófiai kérdéseket is érintenek. Decemberi könyvajánlónkban most ezek közül válogatunk.
Feledy Balázs: Credo – Olasz Ferenc életműve
Olasz Ferenc fotográfus, filmrendező életműve kizárólag szakmai szempontú elemzésekkel nehezen közelíthető meg. Számára az álló- és mozgóképen rögzített valóság nemcsak az érzékeny önkifejezés eszköze, hanem az anyagi világon túli megtartás és megmaradás záloga is egyben. Mégsem puszta dokumentálásról van szó, nem egyszerű számbavételről, amikor út menti pléhkrisztusokat, dombra futó kálváriákat, temetőkben vigyázó fejfákat vagy roskatag székely kapukat fotóz; amikor a magyar történelem, kultúra és művészet nagy személyiségeinek vagy pillanatainak áldoz filmjeiben.
Feledy Balázs: Credo – Olasz Ferenc életműve c. könyv borítóképe
Forrás: MMA Kiadó
Feledy Balázs művészeti író méltó érzékenységgel mutatja be az életpálya legfontosabb állomásait és veszi számba kiemelkedő alkotásait, miközben pályatársak, kritikusok, alkotók gondolatait idézi meg Olasz Ferenc portréjának megfestéséhez. A több mint kétszáz, legnagyobb részt egész oldalon helyet kapó fénykép pedig sosem látott egészében mutatja be az 1960-as évek óta gazdagodó, sokféleségében is páratlanul egységes életművet.
A Bartusz című könyv az első, felvidéki magyar képzőművészről készült kiadvány, Bartusz György életének legfontosabb állomásait bemutató, különleges kötet. Szabó Lilla egy határon túli életművet mutat be a magyar olvasóknak, szakembereknek, kutatóknak, amely eddig csak elemeiben volt ismert hazánkban. Bartusz munkásságán keresztül Szlovákia és Magyarország soha nem összevetett művészettörténeti kapcsolatait is megismerhetjük. A művész magyarországi jelenléte szemlélteti, hogyan működtek a személyes barátságok két ország között a rendszerváltás előtti évtizedekben. Szintén fontos téma a kulturális politikához való viszony a szomszédos országokban, a megélhetés és alkotás kérdése az állami tűrő, támogató vagy tiltó rendszerben.
Szabó Lilla: Bartusz c. könyve
Forrás: MMA Kiadó
Szabó Lilla egy másik, nálunk kevéssé ismert témát is tárgyal: Kassa hatvanas-hetvenes évekbeli életét, ami meghatározta azokat a körülményeket, amelyek közt Bartusz alkothatott és kiteljesedhetett.
Hefter László Ferenczy Noémi-díjas üvegművész a magyarországi síküvegművészet megújítója és az üvegrestaurálás tradíciójának elkötelezett folytatója. Építészeti üvegmunkáival az alkalmazott iparművészethez, kabinet üvegfestményeivel a képzőművészethez, restaurátori munkáival a művészettörténethez járult hozzá kiemelkedően.
Keppel Márton: Hefter László c. könyvének borítója
Forrás: MMA Kiadó
Üvegablakai számos egyházi, köz- és magánépületben láthatók. Egyéni művészi kifejezésmódjában modernista, a szakma gyakorlásában tradicionalista. Az üveg és fény találkozásából születő expresszív képvilága az ellentétes dinamizmusok feszültségében teremt harmóniát. Egyházi megbízásból készített muráliáin a vallás új megközelítésének vizuális megjelenítését valósítja meg, míg a magánés özmegrendelések teljesítésében a pszichikai expresszivitás képi világának alapkoncepciója.
Keppel Márton munkájából kiderül, hogy az elmélyült és alázatos művész hogyan viszonyul üveghez.
Kunkovács László Balogh Rudolf- és Kossuth-díjas fotográfus, a Nemzet Művésze. 1942-ben született Endrődön, pályáját tanítóként kezdte, majd előbb az MTI országjáró tudósítójaként, később szabadúszóként járta a magyar pusztákat,
folyók mellékét, végül vándorútjai a kelet sztyeppéire vezettek. Bármerre járt, az ember alapvető, ősi tudásának nyomait kereste, az érdekelte, és képeivel azt akarta megmutatni, hogy miként él tovább ez a kultúrateremtő tudás kortársainak mozdulataiban vagy tárgyaiban. Munkásságának dokumentum értéke felbecsülhetetlen: az eltűnő magyar paraszti kultúra egyik utolsó szemtanújaként gyűjtötte – nem a tárgyakat, hanem – azokat a helyzeteket, szituációkat, amelyekben ez a kultúra megmutatkozik, s amelyekben a tárgyak életre kelnek. Képei mégsem puszta illusztrációi a néprajztudománynak, nem egy sosem volt múlt romantikus emlékképei.
Nagy Károly Zsolt: Kunkovács c. könyvének borítója
Forrás: MMA Kiadó
A Kunkovács című album egy elképesztő fotós életmű bemutatása, ahol a monográfus több mint 200 fotó bemutatásával illusztrálja, miként ér össze az alkotó munkáiban fotóművészet és néprajztudomány.
Fábián László: Szemadám György, Quodlibet
Szemadám György önművelőként lépett színre a magyar festészetben – még az elmúlt század hetvenes éveinek elején. Akarva-akaratlan egyszerre szervezője is lett a formálódó magyar új avantgárdnak, amelynek eszmeiségét, gondolati frissességét máig őrzi jellegzetes festményeiben, assemblage-aiban vagy éppen műfajilag meghatározhatatlan műveiben. Kifogyhatatlan ötletei bizonyos értelemben a szürrealizmus szabad asszociációs konstrukcióira hajaznak, ám sokkal hűségesebbek a képi látványhoz, semmint az irodalmias tartalomhoz – hangsúlyos népművészeti áthallásokkal, a dadára emlékeztető poénokkal.
Fábián László: Szemadám György, Quodlibet c. könyve
Forrás: MMA Kiadó
Szenvedélyesen érdeklődik távolabbi (főleg afrikai) kultúrák iránt, de nem áll tőle messze az asztrológia vagy a kártyajóslás (tarot) szelleme sem. Ugyanakkor a madárvilág alapos ornitológiai tudással felvértezett ismerője, szorgos megfigyelője és festője. Képei egyszerre önfeltárók és enigmatikusak.
Schrammel Imre: Sketchbook, Rajzok, vázlatok
Schrammel Imre könyve a világ egyik legjelentősebb keramikusának korai rajzos munkásságát, esztétikai alapvetőseit mutatja be.
Schrammel Imre: Sketchbook, Rajzok, vázlatok
Forrás: MMA Kiadó
A rangos magyar és nemzetközi díjjakkal elismert alkotóról szóló legújabb könyv (korábbi kötetek: 1974-ben, majd 2014-ben), másfajta élményt nyújt az eddigieknél. A most kilencvenéves örök újító művész úgy mutatja be válogatott rajzain és kommentárjain keresztül mesterségbeli látásmódjának fokozatos alakulását ifjúkori kezdőlépéseitől indítva a jövőbeli művészeknek, ahogy csak egy őszinte Pedagógus, és egykori mestereit megbecsülő Művész képes. Ezzel a kötettel a Kiadó egy újabb, a szépséget megragadni vágyó alkotó beláthatatlan gazdagságú univerzumába avatja az olvasókat.
Pécsi Györgyi irodalomtörténész, a Kiadó leköszönő ügyvezetője beszédében, a korábban bemutatott Fábián László és Schrammel Imre kötetetek mellett kiemelte Móser fotóalbumát is.
Móser Zoltán: Amor vitae
Forrás: MMA Kiadó
Az impozáns, gyönyörű kiállítású album tematikus fejezeteken és több mint száz fotón keresztül kalauzolja végig az olvasót (aki így egyben néző is) Móser Zoltán páratlanul gazdag művészi életútján. Az ihletett és ihlető képeken keresztül egy folyton kérdező, embert, természetet, időt és a transzcendenst szakadatlanul vallató alkotó portréja bontakozik ki. A szerző saját, sokszor személyes, vallomásos szövegei értelmezik, gazdagítják a fotók már önmagában is teljesértékű univerzumát.
Címlapkép forrása: MMA