A Magyar Nemzeti Múzeum és a BÁV ART közös kiállítása április 22-én nyílt meg, bemutatva három évszázad éremművészetét és a 25 000 darabos verőtő-gyűjteményt, amely a szervezők szerint 25 milliárd forintra becsülhető értéket képvisel. A május 25-ig látogatható tárlaton nemcsak a verőtövek, hanem a hozzájuk kapcsolódó eredeti éremveretek is megtekinthetők, köztük olyan különlegességek, mint az 1960-as évekből származó, harmadik világháborúra készült titkos kitüntetési jelvény – tájékoztatta a BÁV Zrt. a Portfolio-t.

Április 22-én nyílt meg a Magyar Nemzeti Múzeum és a BÁV ART közös kiállítása, amely nemcsak három évszázad éremművészetét, hanem az érmek előállításához szükséges eszközöket, az úgynevezett verőtöveket is bemutatja. A közlemény szerint a 25 000 darabos gyűjtemény történelmi, technika- és kultúrtörténeti, illetve numizmatikai szempontból is felbecsülhetetlen kincs.

A verőszerszám-kollekció mérete alapján, alighanem egyedülálló a világon. Az állomány előállítási értéke 25 milliárd forintra tehető.

„Ha egy aukción most kalapács alá kerülne egy-egy több száz éves, különleges verőtő, akár a 10 millió forintos licitig is eljuthatna” – idézi a közlemény Nagy Eleket, a BÁV Zrt. Igazgatóságának tagját.

A nemzetközi műtárgypiacon mintegy tíz éve került kalapács alá egy 16. századi darab, amelyért több mint 20 000 svájci frankot fizettek; egy bizánci verőtő közel 16 000 euróért, míg három 17. századi éremverő szerszám együtt 20 000 euróért kelt el. 2015-ben 11 500 euróért talált új gazdára egy 1547-es I. Ferdinánd-denár előlapi verőtöve. „Tíz éve nem került kereskedelmi forgalomba hasonló műtárgy a magyar piacon. A tulajdonos nem szeretné feldarabolni a kollekciót, épp ellenkezőleg, elkötelezett az egyedülálló gyűjtemény egyben tartása mellett” – tette hozzá Nagy Elek.

A tárlat nem csupán a verőtöveket, hanem a hozzájuk kapcsolódó eredeti éremvereteket is bemutatja. A kiállítás egyik érdekessége az 1960-as évekből származó emlékérem, amely a hidegháború idején titokban készült a harmadik világháborúban részt vevő katonák kitüntetési jelvényeként.

Címlapkép forrása: Magyar Nemzeti Múzeum Facebook

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Kapcsolódó cikkek

Műtárgypiac

Kijöttek a friss számok: ilyen volt a nemzetközi műkereskedelem tavalyi éve

A nemzetközi műkereskedelem 2024-ben kisebb mértékben esett vissza, mint ahogy azt az aukciós forgalom már

Elolvasom

Műtárgypiac

Indulnak a tavaszi kiállítások: MS mestertől Czóbel Bélán át Konok Tamásig

A műtárgy.com újabb válogatással jelentkezik a tavaszi kiállítások gazdag kínálatából. Ebben a képzőművészet mellett a

Elolvasom

Műtárgypiac

Globális aukciós piac: Kína volt a tavalyi év nagy vesztese

Az artprice most megjelent éves jelentése, amit a műtárgy.com szemlézett, minden eddiginél pontosabb képet ad

Elolvasom

Műtárgypiac

Rekordokat várnak a két nagy magángyűjtemény árverésén

Az aukciósházak számára az igazi nagy fogást a jelentős magángyűjtemények jelentik, hiszen nem egyesével kell

Elolvasom