2024. január 11. és március 31. között a világhíres kínai kortárs művész és aktivista Ai Weiwei 81 kérdést tesz fel a mesterséges intelligenciának a legújabb, „Ai vs AI” elnevezésű projektje keretében. Ez a legelső alkalom, hogy az alkotó mesterséges intelligenciát használ művészetéhez.

A 81 napot felölelő projekt Ai Weiwei 2011-es kínai börtönbüntetésének időtartamát tükrözi. A filozófiai, politikai és tudományos területek széles spektrumát érintő kérdések – melyek között humoros és abszurd felvetések egyaránt megjelennek – mindegyike az emberiség szerepéről elmélkedik egy folyamatosan fejlődő világban, a globális válságok és az egyre innovatívabb technológiák közepette.

Az alkotó megválaszolhatatlannak tűnő kérdéseit a CIRCA művészeti és kulturális platform naponta sugározza, megvilágítva velük a londoni Piccadilly Lights-ot, illetve más globális helyszíneket, köztük Szöult, Berlint és Milánót. Ai WeiWei kérdései helyi idő szerint minden este 20:24-kor jelennek meg a londoni utca kivetítőin.

A projekt a Tiānwèn (天問, fordításban: Mennyei kérdések vagy Kérdések az éghez) című műből merít ihletet, amely egy 172, istenekhez intézett kérdésből álló gyűjtemény. A kötetben szereplő sorok szerzője a legendás költő, Qu Yuan, aki 2300 évvel ezelőtt eredetileg egy templom falára írta fel a kérdéseit. Ugyanakkor Ai Weiwei párhuzamot von 81 napos bebörtönzésével, ahol folyamatos kihallgatásoknak volt kitéve. 

Ai Weiwei célja, hogy kérdéseit és meglátásait a nagyközönség felé is kifejezhesse. „Ez nem a szólásszabadságról szól. Ez a kérdések szabadságáról szól – mondja Ai Weiwei. „Mindenkinek joga van kérdéseket feltenni.”

A művész és a AI válaszai egyaránt megosztásra kerülnek a CIRCA weboldalán és közösségi médiacsatornáin keresztül is. Cikkünkben ezek közül most négyet szemléltetünk:

80/81  – Ki vagyok én?

– Ai WeiweiEz a végső kérdés: ki vagyok én a világgal szemben? Hasonlóképpen, azt is vizsgálja, hogy én vagyok-e a világ része, vagy a világ az én részem. Ez a kérdés a valóságban megoldhatatlan marad.

width=500
Ai Wei Wei kérdése a londoni Piccadilly Lights-on
Forrás: Designboom / CIRCA

– A mesterséges intelligencia (AI): A Ki vagyok én kérdés a személyes identitás és az egzisztenciális kérdéskörbe hatol. Arra készteti az egyéneket, hogy elgondolkodjanak önismeretükről, értékeikről, tapasztalataikról és a létérzetüket meghatározó tényezőkről. Ez egy filozófiai és introspektív kérdés, szubjektív válaszokkal. *Forrás: ChatGPT

 

16/81  – Le tudsz írni egy naplementét csak számokkal? 

– Ai WeiweiHacsak nem állítjuk, hogy a számok képesek bármit megfogalmazni, beleértve a naplementét, akkor a számok nem képesek kifejezni azt.

width=500
Ai Wei Wei kérdése a londoni Piccadilly Lights-on
Forrás: Designboom / CIRCA

– A mesterséges intelligencia (AI): A naplemente számszerű leírása kihívást jelent, mivel az egy olyan érzéki és vizuális élmény, amelyet nem lehet csak számokkal teljes mértékben megragadni. *Forrás: ChatGPT

 

34/81 – Mi az az egy kérdés, amit szívesen feltennél az embereknek?

– Ai Weiwei: Erre a kérdésre a mesterséges intelligenciának kellene választ adnia.

width=500
Ai Wei Wei kérdése a londoni Piccadilly Lights-on
Forrás: Designboom / CIRCA

– A mesterséges intelligencia (AI): „Hogyan tud az emberiség közösen egy igazságosabb és fenntarthatóbb jövőre törekedni?”. *forrás: ChatGPT

 

57/81  – Hiszel a karmában?

– Ai WeiweiA buddhizmusból származó karma fogalma szkepticizmusra késztet: valóban minden tett következményeket von maga után? A karma nem biztos, hogy az egyén élete során megmutatkozik. Akár erényes, akár rosszindulatú cselekedeteket követünk el, a karma azonnali megnyilvánulásának hite nem általános. A jó és rossz tettek kettőssége értékítéletünk és értelmezésünk karmájából fakad, elkerülve a konkrét számszerűsítést. Ennek ellenére továbbra is van egy bizonyos hajlam arra, hogy elfogadjuk a karma létezésének gondolatát.

width=500
Ai Wei Wei kérdése a londoni Piccadilly Lights-on
Forrás: Designboom / CIRCA


– A mesterséges intelligencia (AI):
 A karmába vetett hit egyénenként és kultúránként eltérő. Ez egy olyan fogalom, amely azt sugallja, hogy az ember ebben az életében vagy korábbi életeiben tett cselekedetei befolyásolják a jövőbeli tapasztalatait. *forrás: ChatGPT

width=500
Ai Weiwei az „Ai vs AI” színfalai mögött
Forrás: Leroy Boateng  / CIRCA

Ai szerint minden ember számára az egyetlen képesség és szabadság, amit megtart, az a kérdés, illetve a kérdezés; a válaszokat a tudásgyárakban – beleértve az iskolákat, a vallási intézményeket, a nemzeteket és a nemzeti mítoszokat – rutinszerűen és tömegesen gyártják, mégis gyakran azt hisszük, hogy a válaszok továbbra is fontosabbak, mint a kérdések.

Kérdéseinkben, jobban, mint bármilyen válaszban, megtalálhatjuk az emberi elme térképét. A tanulást és a megértést keresve teszünk fel kérdéseket – mondja Ai Weiwei, megkülönböztetve magunkat a mesterséges intelligencia (AI) rendszereitől, amelyeknek nincs belső identitásuk. A kérdések, amelyeket felteszünk, felfedik emberi mivoltunkat és aggodalmainkat, még inkább eltávolítva az emberi kérdezőt a gépi rendszerektől, amelyeknek nincs élettörténetük, nincs személyiségük, amelyből bármilyen őszinte kérdés fakadhatna.

Forrás: CIRCA; Designboom

Címlapkép: Az „Ai vs AI” színfalai mögött.

Címlapkép forrása: Leroy Boateng  / CIRCA

Kapcsolódó cikkek

Hírek Kortárs Műgyűjtés

Megdőlhet Maurer Dóra életműrekordja egy júniusi kölni árverésen

A legnagyobb német árverőházak közé tartozó kölni Van Ham Kunstauktionen kínálatában viszonylag gyakran szerepelnek magyar

Elolvasom

Hírek

Bemutatkozik a THE SPIDER – a vezető európai művészeti heteket és galériahétvégéket összekötő új platform

A ’The Spider’ egy innovatív hálózat, amelynek célja, hogy összekapcsolja és egyesítse a legbefolyásosabb művészeti

Elolvasom

Hírek Műtárgypiac

Ilyen volt számokban a Christie’s tavalyi éve

2024 nem volt sikertörténet a művészeti aukciók globális piacán, de az év végére jó esetben

Elolvasom

Hírek Műgyűjtés Műtárgypiac

Az élő művészek alkotásainak 2024-es toplistája a hazai aukciós piacon

A hazai művészeti aukciókon, mint előző heti írásunkból kiderült, idén az elmúlt két évinél magasabb

Elolvasom